Standardized testing for transition to high schools: Teachers´ perceptions of how national tests influence teaching and learning in middle schools English classes
Liselere geçiş sınavı: Ortaokul İngilizce öğretim sürecindeki etkisine ilişkin öğretmen algıları
  1. Tez No: 595064
  2. Yazar: HATİCE EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, Liselere Geçiş Sınavı (LGS)'nın ortaokul İngilizce öğretim sürecine olan etkisini, öğretmen algıları çerçevesinde incelemektir. Nitel olgubilim deseni kullanılan bu çalışmada veriler, Denizli'de devlet ve özel ortaokullarda görev yapan 24 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler araştırma soruları kapsamında ortaya çıkan temalar ve kodlara dayanarak analiz edilmiştir. Sonuçlar LGS'nin devlet ve özel ortaokul eğitim ve öğretim sürecine olan etkilerini, benzerlikler ve farklılıklarıyla ortaya koymuştur. Devlet ortaokullarında LGS'deki konular, soru formatı, hedef sözcükler ve yetkinlikler öğretim sürecinde ağırlıklı olarak yer alırken, LGS'de ölçülmeyen konular ihmal edilmektedir. Öte yandan, çalışmaya katılan bazı özel okullar, öğrencileri sınava hazırlamak için genel İngilizce'ye ek olarak LGS için ikinci bir program takip etmektedir. Çalışmaya katılan öğretmenler, LGS'nin öğrencilerin tutumlarını, ders çalışma ve öğrenme alışkanlıklarını etkilediğini belirtmiştir. Ek olarak, öğretmenler velilerin sınavla ilgili kaygılarının hem öğrenciler hem de kendileri üzerinde stres ve endişeye neden olduğunu ifade etmişlerdir. Bulgular son bölümde ayrıntılı olarak tartışılmış, bu çerçevede uygulama ve gelecekteki araştırmalar için çıkarımlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to identify the impact of national tests on teaching and learning in middle school English classes through teachers' perceptions. Through a phenomenological design, semi-structured interviews were used to gather data with 24 in-service teachers working in public and private middle schools in Denizli. The data were analysed through the emerging themes and codes within the scope of research questions. Similarities and differences between public and private middle schools and English teachers have also been analysed. The results showed that Transition to High School Exam (THSE) had an impact on both public and private school teachers' curricular and instructional decisions as well as their evaluation of student performance. The topics, question form, target words and competencies in THSE are extensively studied and integrated into English lessons while non-tested topics and competencies are ignored in the public middle schools. On the other hand, some private schools participating in the study followed two different curricula for THSE and English for general purposes to meet the demands of the curriculum and the THSE. Teachers reported that THSE affected students' emotions and attitudes, studying, and learning habits. Moreover, parents' expectations in line with the THSE were found to create stress and anxiety for both students and teachers. The findings were further discussed and interpreted in relation to implications for practice and further research.