Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yönetsel coğrafyası
Administrative geography of Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 595078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİME KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Akdeniz'de 34°33´-35°42´ Kuzey enlemleri ile 32°16´ - 34°36´ Doğu boylamları arasında bulunan Kıbrıs adası 9,251 km²'lik alanıyla,“Yeşil Hat”ile ikiye bölünmüş, iki devletli bir yapıdadır. Adanın kuzeyinde yaklaşık 3,180 km²'lik alan kaplayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti, mülki idare taksimatı bakımından 6 ilçe (Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele, Lefke) ve 12 bucak (Lefkoşa, Değirmenlik, Gazimağusa, Geçitkale, Akdoğan, Girne, Çamlıbel, Güzelyurt, İskele, Mehmetcik, Yeni Erenköy, Lefke Bucakları) alanına bölünmüştür. KKTC'nin merkezi yönetim bakımından yönetsel kademelenmede ilçeler yönetsel bölgeleri, bucaklar ise yönetsel bölümleri oluşturmaktadır. Yereldeki bölünüşün temelini ise yerel yönetim organları olan belediyeler ve köy muhtarlıkları oluşturmaktadır. Yönetsel Coğrafya araştırmalarında yönetsel alanlar genel olarak kentsel ve kırsal yönetsel alanlar şeklinde ikiye ayrılmaktadır. İlçe merkezleri, belediye örgütüne sahip yerleşmeler (belde), şehir ve kasabalar ile bunları oluşturan kentsel mahalleler belediye (kentsel) yönetsel alanları oluştururlar. KKTC'de 6 ilçe merkezi ve 22 belde yerleşmesi olmak üzere toplam 28 belediye örgütlü yerleşme bulunmaktadır. Belediye teşkilatına sahip yerleşmelerden Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Gönyeli olmak üzere 4'ü şehir, 17'si kasaba ve 7'si de belediye örgütüne sahip köy fonksiyonlu yerleşmedir. Mahalle yönetsel kademelenmedeki en küçük birimdir. 2011 yılı nüfus verilerine göre nüfusu 286.257 olan ülkede, belediye yönetsel alanları içerisinde 90 kentsel mahalle, 169 köy yönetsel alanı bulunmaktadır. Ülkedeki köy yönetsel alanlarının içinde yer alan köylerin tamamı sürekli kır yerleşmesi ve tek yerleşmeli köylerdir. 2008 yılında yürürlüğe giren kanunla kaymakamlıklara bağlı olan tüm köyler belediyelere bağlanmış, belediye yönetsel alanlarına dahil edilmeleri ile birlikte idari yönden mahalle statüsü kazanmışlardır. Köylerin belediyelere bağlanmasıyla muhtarlar ve kaymakamlıklar yetkisizleştirilmiş, yürütmekte oldukları bazı fonksiyonlar belediyelere geçmiştir.
Özet (Çeviri)
Cpyrus is an island in the Mediterranean sea between the latitude 34°33´-35°42´ and the longitude 32°16´-34°36´. It has an area of 9,251 km², with the two-state structure divided into two with Green Line. The Turkish Republic of Northern Cyprus, covering an area of approximately 3,180 km² at the north of the island, is divided into 6 districts (Nicosia, Famagusta, Kyrenia, Morphou, Lefka, Iskele) and 12 subdistricts (Lefkosa, Degirmenlik, Gazimagusa, Gecitkale, Akdogan, Girne, Camlıbel, Guzelyurt, Iskele, Mehmetcik, Yeni Erenkoy, Lefke) according to the civil administration divisions. Regarding the central administration of the Turkish Republic of Northern Cyprus, districts consist of administrative regions, while townships constitute administrative departments. The basis of the local division is local municipalities and village reeve. In administrative geography research, administrative areas are generally divided into urban and rural administrative areas. District centers, settlements with municipal organization, cities, towns and the urban neighborhoods generates the municipal (urban) administrative areas. There are 28 municipal organized settlements in the TRNC, including 6 district centers and 22 district settlements. Among the settlements that have municipal organization, there are 4 cities, namely Nicosia, Famagusta, Kyrenia and Gonyeli, 17 towns and 7 villages which have municipal organization. The neighborhood is the smallest unit in administrative division. According to population data of 2011, the population of TRNC is 286.257. There are 90 urban neighborhoods and 169 village administrative areas within the municipal administrative areas. All of the villages within the village administrative areas in the country are continuous rural settlements and single settlement villages. In 2008, all the villages connected to the district governorates were connected to the municipalities and become a neighborhood in administrative status. By connecting the villages to the municipalities, muhtars and district governors were disqualified and some of the functions they were carrying out were transferred to the municipalities.