Effects of neoliberal islamist conservative policies on urban space: Mosques in İstanbul
Neoliberal İslamcı muhafazakar politikaların kentsel mekana etkisi: İstanbul'da camiler
  1. Tez No: 595079
  2. Yazar: ELİF SİMAY DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Türkiye kentlerinde son yıllarda yaşanan yoğun camileşmenin neoliberal ve İslamcı muhafazakar karakterde politikalara bağlı olduğu ve kentsel alanın İslamcı muhafazakar ideolojinin pekiştirilmesinin bir aracı olarak kullanıldığı ispatlanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda neoliberalizm ve muhafazakarlık kavramları ele alınmış, bu iki kavramın birlikteliğinden ortaya çıkan Yeni Sağ irdelenmiştir. Mekan aynı zamanda toplumsal bir ürün olduğu için mekânsal organizasyonun toplumsal yapıyla olan diyalektik ilişkisine ve üretim biçimlerinin mekan üretimi üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Ayrıca Türkiye kentleşmesinin neoliberal ve İslamcı muhafazakar boyutları incelenmiş, İslamcı muhafazakarlığın en temel mekânsal öğesi olan camilerin son 20 yılda Türkiye kentleşmesinde de önemli bir role sahip olduğu görülmüştür. Camiler, ihtiyaçtan bağımsız olarak, toplumsal hafızada büyük öneme sahip alanlarda ve kentlerin en görünür noktalarında büyük ve heybetli yapılar şeklinde inşa edilmektedir. Bu bağlamda İstanbul, sahip olduğu tarihsel önemi sebebiyle, kentsel kimliği İslamcı muhafazakar bir noktaya taşınmak istenen ve kentsel mekanda bu nitelikte müdahalelerin oldukça fazla olduğu bir kent olarak öne çıkmaktadır. Çalışma kapsamında İstanbul kentsel alanı bu doğrultuda incelenmiş ve İstanbul'un kentleşmesine büyük etkisi olan kamu kurumlarının sayısal ve mekansal verileri saha çalışması analizleri için kullanılmıştır. Neoliberal kentsel politikalarla desteklenen İslamcı muhafazakar kent ve toplum tahayyülü İstanbul üzerinden incelendiğinde görülmektedir ki camileşmeyi arttırmak üzere imar mevzuatında yapılan düzenlemeler şehircilik ilkelerinden, bilimsellikten ve akılcılıktan tamamen uzaktır, İslamcı muhafazakar karakterdeki politikalar ise Anayasa'da yer alan laik ve demokratik sosyal hukuk devleti tanımına tamamen ters düşmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to demonstrate that the dense mosqueization in the cities of Turkey depends on the neoliberal and Islamist conservative policies and urban space is densely used as a tool to consolidate Islamist conservatism. In this direction, the concepts of neoliberalism and conservatism are discussed and the New Right arising from the combination of these two concepts is examined. Since (social) space is a (social) product, the dialectical relationship of spatial organization with social structure and the effects of the modes of production on the production of space are discussed. Also, neoliberal and Islamist conservative aspects of urbanization in Turkey were examined and the mosque, which is also the most important spatial element of Islam, came forward as an important structure of urbanization of Turkey during the last 20 years. Mosques are built as large and imposing structures in the most visible points of the cities and in the areas of great importance in social memory, regardless of the need. In this context, due to its historical importance, Istanbul stands out as a city where urban identity is desired to be moved to an Islamist conservative point and interventions in this character are quite high on urban space. Within the scope of the study, Istanbul urban area was examined and the quantitative and spatial data of public institutions were used for case study analysis. When the Islamist conservative city and society imagination supported by neoliberal urban policies is examined through Istanbul, it can be seen that the regulations made in the zoning legislation to increase the mosqueization are completely away from the principles of urbanism, scientificness and rationality, and Islamist conservative policies are completely contrary to the definition of secular and democratic social law state in the Constitution.