Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kamu personel sisteminin kuruluşu, gelişimi, örgütlenmesi ve işleyişi
The establishment, development, organization and operation of public personnel system in the Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 671310
  2. Yazar: ŞİFA ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Kıbrıs Türk toplumunun devletleşme süreci incelendiğinde, kamu yönetiminin odak noktasında yer alan kamu görevlilerinin içinde bulunduğu kamu personel sisteminin kendine özgü yapılara ve uygulamalara sahip olduğu görülmekte, kamu personel hizmetlerinin örgütlenmesinde ana aktör olan özgün kamu kuruluşlarının varlığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'de uygulanmakta olan kamu personel sisteminin bu özgünlüğünün, Kıbrıs Türk toplumunun tarih boyunca çeşitli devletlerin yönetimi altında yaşamasından ve ülkenin kendi yönetsel ihtiyaçlarından kaynaklanan bir zorunluluk olduğunu, sistemin kurucu unsurları, uygulamaları, gelişimi, örgütlenmesi ve dönüşümü üzerinden analiz etmek amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için Kıbrıs'ın 1571 yılında Osmanlı Devleti'nin hâkimiyeti altına girmesinden başlayarak günümüze kadar süren geniş bir zaman dilimi belirlenerek çalışılmıştır. Bunun yanında, merkezi idare birimlerinde görev yapan kamu görevlilerine odaklanılarak, KKTC'de uygulanmakta olan kamu personel sisteminin kuruluşu, gelişimi, örgütlenmesi ve dönüşümünü içeren reform süreci, devlet ile kamu görevlilerinin siyasal-yönetsel ilişkisi ve ülke içi şartların ortaya çıkardığı ihtiyaçlar üzerinden analiz edilmiştir. Bu sayede, KKTC'deki kamu personel sisteminin kendine özgü özellikleri olan bir sistem olduğu ve bu sistemin taşıdığı yasal ve yönetsel özelliklerin Kıbrıs Türk kamu yönetimi geleneğinin bir yansıması olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
When the state formation process of Turkish Cypriot society is analyzed, it is seen that public personnel system, which is in the center of public administration, consists of unique structures and applications that civil servants are a part of and the existence of these unique public institutions make them major actors in organization of public personnel services. In this study, the aim is to analyze the uniqueness of public personnel system in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) which was formed as an obligation of the self administrative needs of the country that is inherited from many other state rules in history and their establishment, applications, development, organization and evolution. To this end, a broad time line of study was considered starting from the Ottoman Empire rule in 1571 until today. Besides, by focusing on civil servants who are working in central administration, the existing public personnel system in the TRNC was analyzed regarding the establishment, development and evolvement of reform process, the political-administrative relationship of state and civil servants and needs arising from domestic conditions. In the end, it is stated that the public personnel system in the TRNC is a system with unique properties having legal and andministrative reflection of Turkish Cypriot tradition of public administration.