Çoklu zekâ kuramına göre düzenlenen etkinliklerin 6. sınıf güneş sistemindeki gezegenler ve özellikleri ünitesinin öğrenilmesi ve öğrenmenin kalıcılığı üzerine etkisi
The effects of the activities prepared according to the theory of multiple intelligence on the learning of 6th grade 'planets in the solar system and features' and on the permanence of knowledge
  1. Tez No: 595088
  2. Yazar: FATMA YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, çoklu zekâ kuramına uygun olarak düzenlenen etkinliklerin 6. sınıf Güneş Sistemi ve Tutulmalar ünitesinin öğrenilmesine ve öğrenmenin kalıcılığına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ili Kahramankazan ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 60 6.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. 6.sınıf öğrencileri içerisinden seçilen 60 öğrenci 30'ar kişilik iki ayrı gruba ayrılmıştır. Gruplara deney grubu ve kontrol grubu ismi verilmiştir. Kontrol grubuna mevcut öğretim programı ile eğitim verilmiştir. Deney grubuna ise mevcut öğretim programının yanında çoklu zekâ kuramına göre düzenlenen etkinliklerle eğitim verilmiştir. Araştırmada öncelikle öğrencilerin başarılarını ölçmek için 30 adet sorudan oluşan ünite başarı testi hazırlanmıştır. Gerekli izinler alınarak testin güvenirliliği Kahramankazan ilçesi sınırlarındaki bir başka okulda bulunan 100 öğrenci ile test edilmiştir. Derslere başlamadan önce gruplara hazırlanan ünite başarı testi ön test olarak uygulanmıştır. Gruplara haftada dört saat olmak üzere 3 hafta boyunca toplamda 12 saat ders anlatılmıştır. Eğitimler okul saatleri bitiminden sonra verilmiştir. Ünitenin bitmesinden sonra iki gruba da başarı testi son test olarak uygulanmıştır. Son test uygulamasından iki ay sonra derslerin öğrencilerin üzerinde ki kalıcılığını ölçmek amacıyla başarı testi kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler programlar yardımıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçları doğrultusunda mevcut öğretim programının yanında çoklu zekâ kuramına göre düzenlenen etkinliklerle verilen eğitim, yalnızca mevcut öğretim programına göre verilen eğitimden daha başarılı olmuştur. Ayrıca çoklu zekâ kuramına göre düzenlenen etkinlikler öğrenmenin kalıcılığını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of the activities based on the theory of multiple intelligence in the process of learning of 6th grade solar system and eclipses unit and the permanence of the knowledge. The participants of this research are 60 6th grade students registered for 2018-2019 academic year to the public secondary school in the district of Kahramankazan, Ankara. These students divided into two equal groups, a control and an experimental group. The control group was trained with the current curriculum. In addition to the current curriculum, the experimental group was educated with activities organized according to multiple intelligence theory. In the study, first of all, a unit achievement test consisting of 30 questions was prepared for the students. With necessary permissions, the reliability of the test was tested on 100 students from another school in Kahramankazan. After this, the unit success test was applied as a pre-test at the beginning of the unit. For three weeks, four lessons per week, after the daily course schedule, the experimental group was given activities organized according to the theory of multiple intelligence while the control group was continued with traditional methods. After the end of the unit, both groups were finally tested. Two months after the final test, a memorability test was applied on the students to measure the permanence of the knowledge. The data obtained were analyzed with the help of programs. According to the results of the analysis, the education given by the activities organized according to multiple intelligence theory was more successful than the education given only by the current education program. Moreover, the activities organized according to multiple intelligence theory increased the permanence of learning.