The transformation of the built environment in Amasya from the late Ottoman Empire to the early Turkish Cepublic
Amasya'da yapılı çevrenin geç Osmanlı Döneminden erken Cumhuriyet Dönemine dönüşümü
  1. Tez No: 595089
  2. Yazar: DUYGU KALKAN AÇIKKAPI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun geç döneminden Tükiye Cumhuriyeti'nin erken dönemine uzanan bir süreç içerisinde, Kuzey Anadolu'da yer alan Amasya kentinin yapılı çevresinin değişimine odaklanmaktadır. Yapılı çevrenin dönüşümü sosyo-kültürel, ekonomik ve politik bağlamlarına göre analiz edilerek, özgün coğrafi unsurlara sahip olan Amasya'nın yerleşim tarihinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Öncelikle, Amasya'nın geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet kentsel bağlamlarının yeni ortaya çıkan tanımlayıcı elemanları olarak, kent merkezinde ve mahallelerde yer alan kamu yapıları ve kamusal alanların şekillendirdiği kentsel düğüm noktaları analiz edilmiştir. Ardından, kent formunun ana unsuru olan ırmak kıyısı boyunca, kamusal açık alanlarda ve kentte oluşturulan yeni ulaşım ağında deneyimlenen kentsel rotaları anlamak üzere odak genişletilmiştir. Amasya'nın yapılı çevresinin geç Osmanlı döneminden erken Cumhuriyet dönemine geçirdiği dönüşümü kentsel düğüm noktaları ve rotalar üzerinden inceleyen çalışma, dönüşüm sürecinde korunan, yeniden kullanılan ve kaybedilenleri değerlendirmek üzere kentin değişen katmanlarını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the transformation of the built environment in the northern Anatolian town of Amasya from the late period of the Ottoman Empire to the early period of the Turkish Republic. The aim is to evaluate the settlement history of Amasya as a city with distinctive geographical characteristics, by analyzing the transformation of its built environment in relation to the changing socio-cultural, economic and political contexts. The analysis starts by focusing on the essential urban nodes formed by public buildings and places in the city center and the neighborhoods as the newly emerged defining elements in the Ottoman and Republican urban contexts. Then, the focus is widened to understand the determining urban routes experienced along the waterfront as the main element of city form, in the landscapes of public use, and through the transportation network provided in the city during the chronological frame of the study. Examining the transformation of the built environment in Amasya via the urban nodes and routes of the city from the late Ottoman to the early Republican periods, the study analyses the changing layers of the city in order to evaluate what was preserved, re-used and lost in the process of change.