Nuri Pakdil'in tiyatrolarında kavramlar
Concepts in Nuri Pakdil's theaters
- Tez No: 595118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nuri Pakdil, yazın hayatına girdiği lise yıllarından beri adından sıkça söz ettirmeyi başarmış bir yazarımızdır. Onun kendine has dil tutumu pek çok kesim tarafından ilgiyle takip edilmiştir. Nuri Pakdil, kendi kavram sözlüğünü yazmış bir yazardır. O, döneminde sıkça kullanılan emek, mülkiyet, sömürü, yabancılaşma, özgürlük, işçi gibi kavramları İslamî temellerle yeniden yazmıştır. Kavramları yeniden yorumlayıcı bu davranış, döneminde çok ses getirmiştir. Denemelerinde bu kavramlar üzerine çokça yazı yazmıştır. Nuri Pakdil'in şiir, deneme, gezi, günlük gibi pek çok türde eseri vardır. Tiyatro da yazdığı türlerden biridir. Yedi kısa tiyatrosu mevcuttur. Bu oyunlar üzerinde kapsamlı akademik bir çalışma yapılmamıştır. Nuri Pakdil, tiyatrolarında da bahsettiğimiz kavramları ele almış ve onları simgesel bir dille konu içinde aktarmıştır. Nuri Pakdil'in tiyatrolarının sanatsal zenginliğini ortaya çıkartmak, sembolik dille işlediği kavramları anlaşılır ve görünür kılmak, yazarı ve eseri doğru anlamak açısından önemlidir.“Nuri Pakdil'in Tiyatrolarında Kavramlar”adlı tezimizin amacı Nuri Pakdil'in tiyatrolarında kullandığı kavramları tespit edip bu kavramların geçtiği sembolik dil yapısını çözümleyerek anlam zenginliğini ortaya çıkartmaktır. Çalışmamız iki bölüm hâlinde incelenmiştir. İlk bölümde yazarın hayatı, sanatı, eserleri anlatılmıştır. İkinci bölümde tiyatroları biçim ve içerik açısından kısaca incelenmiştir. Asıl inceleme konumuz olan kavramlar kısmında tespit edilen kavramlar Nuri Pakdil'in düşünce dünyasında göre açıklanmış, Kavramlar başlığı altında tiyatroları incelenmiştir. İncelememizin sonuç kısmında tiyatrolarındaki kavramlar hakkında değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nuri Pakdil has been a writer since his high school years. His peculiar language and style were followed by many people with interest. Nuri Pakdil is a writer who wrote her own concept dictionary. He rewrote concepts such as labor, property, exploitation, alienation, freedom, and worker, which were frequently used during his period, on Islamic foundations. This behavior reinter preting concepts has brought a lot of attention during the period. He has writte nextensively on these concepts in his essays.Nuri Pakdil has many kinds of Works such as poetry, essay, travel, daily. Theater is one of the genres he wrote. There are seven short play. There is no comprehensive academic study on these theaters. Nuri Pakdil discussed the concepts mentioned in his theaters and conveyed them in a symbolic language. To revealt he artistic richness of Nuri Pakdil's theaters, and to make the concepts understood and visibleby symbolic language is important to understand the author and the work correctly.The purpose of our thesis named ı Concepts in Nuri Pakdil's Theaters 'is to identify the concepts which Nuri Pakdil used in his theaters and to revealt he richness of meaning by analyzing the symbolic language structure through which these concepts pass. Our study was examined in two parts. In the first chapter, the life, art andworks of theauthorareexplained. Inthesecondchapter, theatersarebrieflyexamined in terms of form and content. The concepts determined in the concepts section which are the main subject of our review are examined according to Nuri Pakdil's thought world and their theaters are examined according to these concepts. In the conclusion part of our review, the concepts in the theaters were evaluated.