Batı Trakya Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu, faaliyetleri ve lağvedilişi
The establishment, activities and abolishment of The Turkish Republic of Western Thrace
  1. Tez No: 595119
  2. Yazar: ALİ ONUR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türklerin Avrupa'daki ilk yerleşim yerlerinden olan Batı Trakya, Balkan Savaşları sonucunda Osmanlı Devleti'nin elinden çıkmıştır. Hatta Balkan sınırlarına İstanbul dâhil edilmezse Osmanlı Devleti Avrupa'dan çıkarılmış olarak sayılabilir. I. Balkan Savaşı'nın sonucunda Batı Trakya'da Osmanlı Devleti'nin elinden çıkmış, Bulgaristan'a bırakılmıştır. Osmanlı Devleti'nin mirasını kendi egemen sahasında görmek isteyen Balkan devletleri aralarındaki anlaşmazlık üzerine II. Balkan Savaşı ortaya çıkmıştır. II. Balkan Savaşı Osmanlı Devleti için fırsat doğurmuş, böylece Edirne'yi tekrar sınırlarına dâhil etmiştir. Fakat Bulgarların Batı Trakya'da yaşayan Türkler üzerinde baskıcı eylemleri günden güne artmış olup yerli ahali zorla Hristiyanlaştırılmaya çalışılmıştır. Edirne'de hazır bekleyen Umum Çeteler Komutanı Kuşçubaşı Eşref Bey'in emrindeki Türk akıncı müfrezesinden 116 kişilik gönüllü birlik, 10. Kolordu Kurmay Başkanı Enver Bey'in izniyle Batı Trakya'ya girmiştir. Kısa zaman içerisinde Koşukavak, Mestanlı, Kırcaali, Gümülcine, İskeçe, Dedeağaç'ı Bulgarlardan geri alarak Süleyman Askeri Bey'in Genelkurmay Başkanlığı'nda ve Hoca Salih Efendi Cumhurbaşkanlığı'nda Garbi Trakya Hükûmeti Müstakilesi (Batı Trakya Türk Cumhuriyeti) ilan edilmiştir. Batı Trakya Türk Cumhuriyeti, Batı Trakya'daki Türkler için bir örnek teşkil ettiğini 1946 yılına kadar Türk devleti kurma çalışmalarının yürütüldüğünü ve niyetlerinin ana vatana bağlanmak olduğunu araştırmamız sonucunda gördüğümüz önemli husus olmuştur. Bu çalışmada, Türklerin Balkanlar'a gelişinden başlayarak Balkan Savaşları'na, Batı Trakya Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu, faaliyetleri, kadrosu, tepkileri, lağvedilme süreci ve sonrasındaki Batı Trakya Türklerinin durumları elde ettiğimiz belge ve bilgiler ışığında incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Western Thrace, one of the first settlements of the Turks in Europe, was out of the Ottoman Empire's power after the Balkan Wars. In addition, if Istanbul is not included in the Balkan borders, the Ottoman State may be counted out of Europe. As a result of the First Balkan War, it was out of the hands of the Ottoman Empire in Western Thrace and left to Bulgaria. On the dispute between the Balkan States that want to see the legacy of the Ottoman Empire in their own domain, the Second Balkan War emerged. The Second Balkan War gave chance to the Ottoman Empire. Thus it added Edirne to its borders. However, the oppressive actions of the Bulgarians on the Turks living in Western Thrace increased day by day and the native people were forced to become Christians. In Edirne, 116 Turkish volunteers from the Turkish raider detachment under the command of the General Gangs Commander Kuşçubaşı Eşref Bey entered the Western Thrace with the permission of the Chief of Staff of the Tenth Corps, Enver Bey. In a short period of time, Western Thrace Turkish Republic was declared under Suleyman Askeri Bey's General Staff Presidency and Hoca Salih Efendi Presidency by retrieving Koşukavak, Mestanlı, Kırcaali, Gümülcine, İskeçe, Dedeağaç from Bulgarians. The Turkish Republic of Western Thrace was an example for the Turks in Western Thrace. The efforts to establish a Turkish state were carried out until 1946 and that their intention was to connect to the motherland were important issues we perceived as a result of our study. In this study, starting from the arrival of the Turks to the Balkans, the establishment, activities, staff, reactions, abolition of the Turkish Republic of Western Thrace and the conditions of the Western Thrace Turks will be tried to be examined in the light of the documents and information we have obtained from the Balkan War.