A study on self-stabilizing dominating set algorithms
Dağıtık öz-kararlı hakim küme algoritmaları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 595159
  2. Yazar: HÜSEYİN TOLGA EVCİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dağıtık sistemler günümüzde geniş uygulama alanı olan, IoT kullanımının gelişmesiyle de uygulamaların daha da artacağı birbirlerine iletişim ağları ile bağlı otonom cihazların oluşturdu bilgi sistemleridir. Dağıtık sistem uygulamalarında sistemdeki düğümlerin yazılım veya donanım hatalarından kaynaklı sistem dışı kaldığı durumlarda sistemin işleyişini beklendiği gibi sürdürebilmesi için öz-kararlı algoritmalar kullanılır. Öz-Kararlı algoritmaları test etmek özel bir simülatör gerektirir. Literatürde bilinen dağıtık öz-kararlı algoritma simulatörleri güncel teknolojiye uygun olmadığından bu tezde SELFSIM adını verdiğimiz simülatör geliştirilmiştir. SELFSIM, kolay kullanılabilen kullanıcı/programlama arayüzü ile algoritma geliştiricilerine ve eğitmenlere kolaylık sağlarken, dahili performans analiz aracı ile çeşitli algoritmaların çeşitli çizge yapılarında performanslarını analiz ederek karşılaştırabilir. Ayrıca SELFSIM benzerlerinden çok daha fazla düğüm ile çalışabildiğinden oluşturacağı sonuçlar çok daha isabetli olacaktır. Bu tezde ayrıca, literatürde bilinen 3 farklı Öz-Kararlı Hakim Küme algoritmasının, düğüm sayısı ve çizge yoğunlukları dikkate alınarak enerji tüketimi, kararlı hale gelme hızı, adım sayısı ve bulunan hakim düğüm sayısı gibi kriterlere göre SELFSIM üzerinde gerçeklenerek performansları karşılaştırılmıştır. Sonuçlarımıza göre Goddard'ın algoritması Chiu ve Turau'nun algoritmalarından daha iyi sonuçlar verirken, Turau'nun algoritması her durumda en kötü sonuçlar veren algoritma olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Distributed systems are widely used in many information systems, and spreading even more with the increasing number of IoT systems. They are formed by autonomous devices that are connected to each other. In distributed system applications, self-stabilizing algorithms are being widely used in order to keep the system stable in case of failing nodes, either by a software or hardware failure. To test the self-stabilizing algorithms a special simulator is required. As there is not any known distributed selfstabilizing simulator which is up-to-date with technology of today, we have designed and implemented SELFSIM in this thesis. SELFSIM, while giving ease to algorithm developers and instructors with its user-friendly user/programming interface, can compare performance values of different algorithms in different graphs with its internal performance analyzer. Moreover, as SELFSIM can run with much more nodes then its likes it would give much more accurate results. Dominating Set is a significant concept that is used widely in in distributed systems. In this thesis, using SELFSIM, 3 known Self-Stabilizing Dominating Set algorithms are compared by their energy consumption, stabilization duration, move count, and detected dominant node count by taking different node counts and graph densities into consideration. According to the results, while Goddard's algorithm outperforms Chiu's and Turau's, Turau's algorithm was found to be the least performing among the three.