Kurumsal duygusal yetenekler, yenilikçi kurum kültürü ve işletme performansı arasındaki ilişkiler
Relationships between organisational emotional capability, innovative corporate culture and firm performance
  1. Tez No: 595157
  2. Yazar: TOLGA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Değişen çevresel şartlar, pazar ve müşteri ihtiyaçları karşısında esnek ve hızlı hareket edebilen, yenilikçiliğin kurum kültürünün bir parçası olduğu organizasyonlar diğerlerinden ayrışmakta ve rekabet avantajı elde etmektedir. Bu organizasyonlarda çalışanlar yeni deneyimlemeler için özendirilmekte, hatalara tolerans gösterilmekte ve çalışanların kendilerini rahatça ifade edebildiği bir ortam yaratılmaktadır. Organizasyonun değerlerini paylaşması ve başarılı olması beklenen çalışanların birer birey olduğu ve iş çıktılarının da duygu dünyaları ile bağlantılı olduğu unutulmamalıdır. Bu bağlamda kurumsal duygusal yetenekler, kurumların rutinlerini ve yapısını şekillendirmek üzere çalışanlarının duygularını keşfedebilmesi, gözlemleyebilmesi ve kurum yararına değerlendirebilme kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Kurumsal duygusal yetenekleri gelişmiş şirketler performanslarını arttırmaktadır. Bu tez çalışmasında yenilikçi kurum kültürü, kurumsal duygusal yetenekler, ürün ve süreç yenilikçiliği arasındaki ilişkiler ve bu değişkenlerin firma performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Analizler sonucunda yenilikçi kültürün kurumsal duygusal yetenekler ve firma performansı ile pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca kurumsal duygusal yeteneklerin bazı alt boyutları ile ürün ve süreç yenilikçiliğini olumlu yönde etkilediği, ürün ve süreç yenilikçiliğinin ise firma performansını arttırdığı yönünde bulgulara erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The organizations that has an innovative culture, flexible and able to act quickly against changing environmental conditions, market and customer needs, differentiate from others and gain competitive advantage. In these organizations, employees are encouraged for experiencing, failing is tolerated and employees can express themselves freely. Employees are anticipated to be successful and share the values of the organization. However, it is crucial to consider that they are individuals and their output is related to their emotions. In this context, organisational emotional capability is described as the capacity of the organisation to observe, discover and use the emotions of employees to shape the routines and structure of corporate. The companies with improved organisational emotional capability increase their performance. The relationship between innovative corporate culture, organisational emotional capability, product and process innovation and the effects of these variables on corporate performance were investigated in this thesis. As a result of the analyses, it has been observed that innovative culture positively affects organisational emotional capability and corporate performance. In addition, some of the sub-dimensions of organisational emotional capability affect product and process innovation positively and product and process innovation increase the firm performance.