Lineer motor tasarımı, imalatı ve karakterizasyonu
Linear motor design, manufacturing and characterization
- Tez No: 595161
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde tasarımı ve imalatı yapılan lineer motorun temassız bir hareket elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu konstrüksiyonun bilgisayar yardımı ile kontrolü gerçekleştirilerek, oluşacak olan sistem (kuvvet) karakteristiğinin tepe noktasına en yakın nasıl çalıştırılabileceği incelenmiştir. Çalışmada sistem karakterizasyonunun çıkarılabilmesi için sistemi en uygun kontrol akımı ile kontrol ederken mümkün olunabilecek en fazla kuvvetin elde edilebilmesine olanak sağlanmıştır. En uygun lineer motor tasarımının gerçekleştirilmesi, imalatı, kontrol sisteminin kurulması gerçekleştirilmiştir. Sistem üzerinden alınan veriler ile yapılan hesaplamalar karşılaştırılarak doğru ve verimli bir deney düzeneği kurulmuştur. Oluşturulan elektronik devre ve bilgisayar ara yüzü aracılığıyla sistemin kontrolü sağlanmış ve istenilen frekanslarda sistemi çalıştırırken alınabilecek en uygun elektromanyetik kuvvetler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to obtain a contactless motion of the linear motor which is designed and manufactured. The control of this construction is carried out with the help of a computer and the produced system (force) characteristic is examined how it can be operated closest to the peak. To have the system characterization, the maximum possible force can be obtained while controlling the system with the most appropriate control current. The most appropriate linear motor design, production, control system was setted. An accurate and efficient experimental setup was established by comparing the data obtained from the system with the calculations made. The control of the system is provided by the electronic circuit and computer interface and the most suitable electromagnetic forces were obtained while operating the system at the requested frequencies.