Silindirik taşlamada PLC kontrollü taş bileme aparatinin tasarimi, ımalati ve bileme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin ıncelenmesi
Silindirik taşlamada PLC kontrollü taş bileme aparatinin tasarimi, imalati ve bileme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 342888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, silindirik taşlama tezgâhında kullanılan zımpara taşlarının taşlama yüzeylerini dönme eksenine paralel, konik ya da değişik yarıçapta iç bükey, dış bükey bilemek veya şekil vermek amacıyla PLC kontrollü aparat tasarımı, imalatı ve çalışma testleri yapılmıştır. Bu aparat ile taştaki silindiriklik hatası düzeltildikten ve kavisler için kaba şekillendirme yapıldıktan sonra, taş tane büyüklüğü dikkate alınarak bileme işlemi çok kaba, kaba, orta, ince ve çok ince olarak yapılabilmektedir. Taş bileme aparatının tahrik edilmesinde adım motoru, lineer cetvel, enkoder, sonsuz dişli, kaplin vb. elemanlar kullanılmıştır. Siemens S7-200 PLC ve Siemens EM 253 Pozisyonlama modülü kullanarak adım motoru kontrolü yapılmıştır. Bilgisayarda mevcut olan STEP 7-microWIN PLC derleyici programında EM 253 Pozisyonlama modülü programlama sihirbazından yararlanılmıştır. Sihirbazda yapılan ayarlar EM 253 pozisyon kontrol paneline yüklenmiş ve istenilen çıkışa gönderilmiştir. Ayrıca sihirbazda yapılan ayarlar kontrol panelinden değiştirilebilmektedir. Çalışmada, hibrid adım motor tercih edilerek ona uygun sürücü kullanılmıştır. Tasarımı ve imalatı yapılan aparat taşın tablasına kolayca bağlanıp hızlı bir şekilde taş bileme işlemi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, designing and manufacturing and testing of PLC controller apparatus have been carried out in order to grinding or shaping of cylindrical grinding machine turning faces that are in parallel axis, conical, various radius in concave and convex. Also, by the use of this apparatus, cylindrical error has been eliminated and rough shaping has been done for curves. By consideration of grinding wheel size, grinding process could be carried out very rough, rough, medium, and very fine levels . Step motor, linear scale, encoder, infinite gear, coupling have been used to actuation of dressing process. Step motor control has been done by using of Siemens S7-200 PLC and Siemens EM 253 positioning modules.EM 253 positioning module wizard have been by using of step 7 MICROWIN PLC compiler program.Adjusted wizard settings has been set up to EM 253 positioning control panel and sent to intended position. Furthermore, adjusted wizard settings could be change on control panel. In this thesis hybrid step motor has been chosen and relevant driver has been used.Designed and manufactured could easily connectmachine and its table and with the grinding dressing process could occured quickly.