6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre kiralananda yenilik ve değişiklik yapılması
Renewal and changes in the rented in accordance with the Turkish Code of Obligations No. 6098
  1. Tez No: 595168
  2. Yazar: ZEYNEP PINAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM MİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'na Göre Kiralananda Yenilik ve Değişiklik Yapılması“ başlıklı çalışmamızda Türk Borçlar Hukuku'nda kira hukukunun genel hükümleri ele alınacak, kira hukuku genel hükümleri ile ortaya konulduktan sonra, kiralananda kiraya veren ve kiracının yenilik ve değişiklik yapması konuları incelenecektir. Çalışmamızda temel olarak kanunun 320 ila 321. maddelerinde düzenlenen ”Kiralananda yenilik ve değişiklik yapılması" konusu ayrıntısı ile değerlendirilecektir. Çalışmamız, toplam üç bölümden oluşmaktadır: Türk Borçlar Hukuku'na göre kira hukukunun genel hükümlerinin incelendiği birinci bölümü yenilik ve değişiklik kavramlarının değerlendirmesi ile kiralananda yenilik ve değişiklik yapılmasının şartlarının tartışıldığı ikinci bölüm takip edecek, kiraya veren veya kiracı tarafından kiralananda yenilik ve değişiklik yapılmasının hukuki sonuçlarının incelendiği üçüncü bölüm ise çalışmamızın son bölümü olarak ele alınacaktır. Çalışmamızın başında kapsamı açıklayan bir giriş bölümü bulunacak, sonunda ise tezin ana fikirlerini özetleyen bir sonuç bölümüne yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study which is titled as“Renewal and Changes in the Rented in Accordance with the Turkish Code of Obligations, No. 6098”, the general provisions of the rental law will be taken into consideration, afterwards the renewal and change abilities of the landlord and tenant will be evaluated. At this stage, the issue of renewal and changes in the rented, which is regulated under Articles 320 and 321 of the Code will be assesse in detail. This study consists of three chapters. In the first chapter, the general provisions of the rental law according the the Turkish Code of Obligations will be examined. In the second chapter, the concept of renewal and change will be evaluated and the conditions of making renewal and change in the rented will be discussed. In the third chapter, which is the last chapter of this study, the legal consequences of making renewal and change in the rented will be analyzed. At the outset of this study, there will be an introductory chapter which explains the scope of this project and at the end of this study, there will be a concluding chapter which summarizes the main ideas of this thesis.