Pazarlamada yaratıcı yeniliklerin, kitle kaynaklı yaklaşımın pazar ve işletme performansına etkisinin incelenmesi
Effects of innovation and crowdsourcing on market and firm performance
- Tez No: 595169
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde yenilikçi faaliyetlerin dış kaynaklar yoluyla temin edilmesi, pazar odaklılığın vazgeçilmez bileşenlerinden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. İnternet teknolojisindeki son gelişmeler işletmelere; çeşitli fikir ve yenilikleri, kitlelerin gücünü kullanarak online platformlar üzerinden temin etmesine imkân tanımaktadır. Dolayısıyla işletmeler, yeniliklerin bir araya getiren aracılar olarak, sadece Ar-Ge tabanlı inovasyonlardan değil, kitle-kaynak tabanlı inovasyonlardan da istifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı savunma sanayinde faaliyet gösteren işletmelerde; pazar odaklılığın, inovasyon performansının ve özellikle kitle kaynak kullanımının, pazar ve işletme performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, pazar odaklılık, inovasyon ve kitle-kaynak kullanımı gibi kavramlar önce bir literatür taraması yapılarak incelenmiş, daha sonra savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren 42 işletmenin üst düzey yöneticilerine 39 soruluk bir anket yapılarak tez konusunun etkinliği test edilmiştir. Ankete cevap veren katılımcıların cevapları doğrultusunda öncelikle, hangi değişkenlerin pazar ve işletme performansı üzerinde ne kadar etkisi olduğunu test etmek amacıyla, IBM SPSS v.25 programı ile regresyon analizi yapılmış, daha sonra kitle kaynak kullanımının inovasyon performansını güçlendirip güçlendirmediğini test etmek amacıyla hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada, kitle kaynak kullanımı ile inovasyon performansı arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu ve inovasyon performansına olumlu olarak etki ettiği ancak inovasyon performansının kısa vadede işletme performansına olumlu bir şekilde etki etmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today outsourcing innovation through external resources is considered as one of the most indispensable components of market orientation. Recent internet technologies allow firms to crowdsource a myriad of new ideas and come up with innovations on various online platforms. Firms as 'innovation integrators' have been capitalizing R&D based internal innovations as well as crowd-based open innovations as the source of new ideas. This study investigates the relationship between market orientation, innovation performance, crowdsourcing and aims to examine their effect, particularly innovation performance, on market and firm performance. Based on the literature review on market orientation, innovation performance and crowdsourcing, a survey was distributed to 42 C-level (CEO, CFO, CMO) executives who are members of Turkish Defense and Aerospace Manufacturers Association (SaSad). Based on the answers provided by the respondents; first, a regression analysis was applied to identify which variables have an impact on market and firm performance, then a hierarchical regression analysis was applied to determine if“Crowdsourcing”strengthens“Innovation Performance”by using IBMM SPSS v.25. Analysis of the respondents demonstrated that while“Crowdsourcing”as a moderator strengthens the“Innovation Performance”, it does not have an immediate positive impact on market and firm performance.