Helicobacter pylori infeksiyonlu çocuklarda trombosit agregasyonu
Platelet aggregation in children with helicobacter pylori infection
- Tez No: 164169
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN KÜREKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET HELICOBACTER PYLORI İNFEKSİYONLU ÇOCUKLARDA TROMBOSİT AGREGASYONU Helicobacter pylori infeksiyonu, dünyada en sık rastlanan gastrointestinal bakteriyel hastalıktır. Helicobacter pylori, genellikle asemptomatik bir infeksiyona neden olmasına rağmen gastrik ülser, duodenal ülser, gastrik kanser ve MALT lenfoma gibi çeşitli gastrointestinal patolojilerin ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca protein kaybettiren enteropati, kronik diare, malnütrisyon, demir eksikliği anemisi, pernisiyöz anemi, otoimmün trombositopeni, koroner arter hastalığı, inme ve büyüme geriliği gibi değişik hastalıkların ortaya çıkmasına da yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada Helicobacter pylori infeksiyonunun trombosit agregasyonu üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya, GATA Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi şikayetler ile başvurup, C14 üre nefes testi ile Helicobacter pylori infeksiyonu saptanan 6-15 yaşları arasındaki 30 hasta ve benzer şikayetlerle başvurup herhangi bir hastalık saptanamayan 15 kontrol alınmıştır. Infeksiyon tespit edilen her hastaya ve kontrol grubuna tam kan sayımı, ferritin, protrombin zamanı, parsiyel tromboplastin zamanı, fibrinojen, C reaktif protein ve von Willebrand faktör düzeyi testleri yapılmıştır. Hasta grubuna tedavi öncesinde ve tedavi bitiminden 1 ay sonra olmak üzere iki kez, kontrol grubuna ise bir kez, trombositten zengin plazmada trombosit agregasyonu çalışılmıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda Helicobacter pylori infeksiyonunun gastrik ve mezenterik damarlarda trombüs oluşumuna yatkınlığı artırdığı ifade edilmektedir. Bu çalışmada, insanlarda Helicobacter pylori infeksiyonunun trombosit fonksiyonları üzerine etkileri araştırılmış, bu infeksiyonun ADP'ye trombosit yanıtını bozduğu (ADP-like defect) ve bu bozukluğun tedaviyle düzeldiği saptanmıştır. Trombosit fonksiyonlarındaki bu bozulma Helicobacter pylori infeksiyonunun nitrik oksit sentezini uyarması ve oluşan nitrik oksitin tromboksan A2 ve intrasellüler Ca++ sinyal iletimi yolu ile trombosit fonksiyonlarını inhibe etmesiyle açıklanabilir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY PLATELET AGGREGATION IN CHILDREN WITH HELICOBACTER PYLORI INFECTION Helicobacter pylori infection is the most common gastrointestinal bacterial disease worldwide. Although it generally causes an asymptomatic infection, Helicobacter pylori facilitates the development of various gastrointestinal pathologies such as gastric ulcers, duodenal ulcers, gastric cancers and Mucosal Associated Lymphoid Tissue (MALT) lymphoma. In addition, it is presumed that it also facilitates the development of different disorders such as protein loosing enteropathy, chronic diarrhea, malnutrition, iron deficiency anemia, pernicious anemia, autoimmune thrombocytopenia, coronary artery disease, stroke and growth retardation. This study was conducted to investigate the effects of Helicobacter pylori infection on platelet aggregation. Thirty patients between 6 to 15 years of age, who were admitted to the Department of Pediatrics in Giilhane Military Medical Academy with the complaints of abdominal pain, nausea, vomiting and anorexia and diagnosed with Helicobacter pylori infection by C14 urea breath test, and 15 controls with similar complaints but no evidence of infection were enrolled in the study. Tests for complete blood count, ferritin, prothrombin time, activated partial thromboplastin time, fibrinogen, C- Reactive Protein and von Willebrand Factor levels were performed in each patient in the study and control groups. Platelet aggregation in platelet-rich plasma was studied twice in the patients prior to and one month after the treatment and once in the control group. In animal studies, it is reported that Helicobacter pylori infection causes an increase in the formation of thrombi in gastric and mesenteric veins. Our study shows that Helicobacter pylori infection causes disordered platelet response to adenosine diphosphate (ADP-like defect), but could be corrected with proper treatment. The derangement in platelet functions caused by Helicobacter pylori infection can be explained with stimulation of nitric oxide synthesis, and inhibition of platelet function by increased production of nitric oxide by means of signal transmission through thromboxane A2 and intracellular calcium (Ca++). 68