Türkiye'de ve Avrupa'da spor çevirisi uygulamalarındaki benzerlikler, farklılıklar ve meslekleşme
Similarities, differences and professionalization in the application of sports interpreting in Turkey and Europe
- Tez No: 595171
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlık tarihi boyunca en çok ilgi gören sporlardan birisi olan futbol, günümüzde finansal açıdan giderek büyüyen ve uluslararasılık düzeyi gün geçtikçe artan bir endüstri haline gelmiştir. Bu çalışma, Avrupa ve Türkiye'deki futbol kulüplerinde yer alan yabancı futbolcu sayısının giderek artmasıyla birlikte önemli bir iletişim ve çeviri ihtiyacının ortaya çıkması ve bu ihtiyacın giderilme yöntemlerinin farklılaşması savından yola çıkmaktadır. Sözlü çeviri alanının bir parçası olan ardıl çeviri ve spor çevirisi kapsamında futbol organizasyonlarının ve kulüplerinin yararlandığı futbol çevirisi hizmetlerine değinilerek mesleğin Avrupa'da ve Türkiye'deki uygulamalarındaki farklılıklar ve benzerliklerin ortaya konması amaçlanmaktadır. Çalışmanın ana veri bütüncesini bu alanda daha önce ortaya konmuş çalışmalar ve Avrupa'da ve Türkiye'de futbol çevirmeni olarak çalışan profesyonellere uygulanan anket çalışmalarına verilen yanıtlar oluşturmaktadır. Bütün verilerin değerlendirilmesi sonucunda benzerlik ve farklılık gösteren konular sözleşme türleri, meslekten elde edilen gelir, sözleşme türüne bağlı olarak sahip olunan diğer haklar, meslek dernekleri ve mesleğin avantaj veya dezavantaj olarak tanımlanabilecek yönleridir. Türkiye'de, mesleğin uygulanışı ve algılanışı açısından karşılaştırmalı olarak yapılan ilk lisansüstü çalışma niteliğindeki bu çalışma, bundan sonra yapılacak çalışmalar için örnek teşkil edecek bulgular barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Football, as one of the most popular sports throughout the history, has become a financially growing industry with an increasing level of internationalization. This study sets forth the hypothesis that there is a significant need of communication and translation due to the growing number of foreign football players in football clubs in Turkey and Europe and that the methods of responding to this need vary. This study aims to define the differences and similarities in the application of football interpreting by football organizations and clubs in Turkey and Europe in the context of sports interpreting within consecutive interpreting. The main data corpus of this study consists of previous studies in this field and answers given to the questionnaire by football interpreters in Turkey and in Europe. As a result of the evaluation of all the data, the aspects bearing similarities and differences are type of contracts, the income from the profession, other granted rights depending on the contract type, professional associations and the advantageous and disadvantageous aspects of the profession. This study, as the first graduate study in this field in terms of having a comparative nature about the application and perception of the profession in Turkey and in Europe, consists of exemplary findings for future studies.