Ankara'da termal turizm potansiyeli
  1. Tez No: 92912
  2. Yazar: CEMAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
153 ÖZET Turizm sektörü, yapısı itibariyle son derece dinamik bir sektördür. Dünya Turizm Örgütünün verilerine göre dünya genelindeki ekonomik duraklamaya karşın, turizm sektörü büyümesini devam etmiştir. 2000 yılına kadar sektörün dünya genelindeki büyüme hızı yıllık ortalama %3,7 olarak hesaplanmaktadır. Küreselleşen dünyada turizm pazarından pay kapabilmek için ülkeler birbirleriyle kıyasıya bir rekabet içine girerek, turizm pastasından aldıkları payı artırma çabası içindedirler. Ülkemizde, turizm pazarındaki payını artırabilmek, ülke sathında turizm yapmak, turizmi 12 aya yaygınlaştırmak gibi ana politikalar çerçevesinde alternatif turizm türlerine önem verilmeye başlanmıştır. Turizm politikalarına uygunluğu, turizmi 12 aya yaygınlaştırması, yüksek doluluk oranı ve istihdam yaratması; kış turizmi, yayla turizmi gibi diğer alternatif turizm türleri ile kolay entegrasyon oluşturarak bölgesel dengeli turizm gelişmesini sağlaması, insan sağlığını iyileştirici, aktiviteler yanı sıra sağlıklı-zinde insan yaratma gibi olanaklarının bulunması ve konaklama+kür merkezi+kürjıarkının birlikte tasarlandığı nitelikli tesislerin maliyetlerini çabuk geri ödeyen karlı ve rekabet gücüne sahip yatırımlar olması ve bu alanda büyük bir iç dış pazarın bulunması nedeniyle, TERMAL TURİZM son yıllarda yıldızı parlayan bir turizm türüdür. Almanya, Fransa, Avusturya, İngiltere, İsviçre, Macaristan gibi Avrupa ülkelerini, termal turizme gereken önemi vermeleri dolayısıyla bu alanda çok büyük ilerlemeler kaydetmişlerdir. Türkiye; önemli bir jeotermal kuşak üzerinde yer alması nitelik ve nicelik olarak (sıcaklıkları 20-110 0 C arasında debileri ise 2-500 İt/sn arasında değişebilen 1300'ün üzerinde kaynak olduğu belirtilmektedir.) dünyada ilk 7 ülke arasına girebileceği ifade edilmesine rağmen, bu potansiyeli çeşitli nedenlerle (kaplıca tesislerinin yer aldığı arazilerin tamamına yakınının özel idare ve belediyelere ait olması; yerel idarelerin deneyim, bütçe, vasıflı personel, pazarlama, tanıtım, finansman imkansızlıkları; özel sektörü rakip olarak görmeleri nedeniyle termal su vermemeleri, denetimsizlik, yöneticilerin termal turizm konusunda bilgisizliği, kanun yönetmelik-tüzüklerin günümüz koşullarına uymaması, yetki karmaşası ve kurumlar arası koordinasyonun olmaması) yeterince değerlendirememektedir ve kullanılamamaktadır.154 Turizmle ilgili her çeşit doğal kaynağa sahip Türkiye'de, asıl yapılması gereken iş, bu termal kaynakların bilinçli olarak değerlendirilmesi ve pazara suıulabilmesi gerekmektedir. Ülkemizde ve Avrupa'da büyük bir talep ve termal pazar bulunmaktadır. Bu talebi çekebilmek için ülke genelinde termal tesisler uygun yerlerde yapılmalı ve Avrupa standtlarına yükseltilip işletilmelidir. Türkiye'nin başkenti olan Ankara'da, durum Türkiye genelinden farksızdır. Ankara kaplıcaları, nüfusu 3,5 milyonu aşan Ankara'nın ihtiyacına cevap verebilecek düzeyde değildir. Kaplıcalara Ankara ve dışından yaklaşık olarak yılda 400 OOOn üstünde insan gelmektedir. Kaplıcalarımızda halen bir günlük üretilen toplam termal su miktarına ve termal kür için bir kişinin günde 600 İt termal su kullanmasının kabul edilmesine göre günde en az toplam 40 bin kişinin kür (banyo) yapması mümkündür. Bu da kaplıcalardan yılda 14.4 milyon kişinin yararlanması anlamına gelmektedir. Ayrıca mevcut termal su potansiyelini sondajlarla en az %40 arttrılması mümkündür. Ankaralıların; eğlenme, dinlenme, spor gibi rekreaktif ağırlıklı ihtiyaçlarını karşılayacağı, yeterli kapasitede etkin bir tesis bulunmamaktadır. Bu konudaki talep ise her gün biraz daha artmaktadır. Yapılacak nitelikli termal tesislerle Ankara,termal turizm de yeterli talebi bulacak ve gelecek on yılda Türkiye'de ve Avrupa'da önemli termal turizm çekim merkezi olmaya aday bir ilimizdir.
Özet (Çeviri)
155 ABSTRACT Tourism sector is a dynamic sector due to its structure. According to the statistical results of World Tourism Committee studies, despite the economical stagnancy Which effected all the world, tourism sector continued to develop. The growing rate of tourism sector is estimated as % 3,7 worldwide, till 2000. Today, lots of countries are competing with each other in order to have an important share in tourism sector. In our country we are aimed to create new tourism areas, to spread out the tourism to 12 months and to whole country, in order to be one of the leading countries which have a big share in tourism sector. Thermal tourism is one of the most popular types of tourism in the recent years as first of all it easily integrates with other types of tourism such as winter time touirsm and mountain tourism and thas it helps improving the regiaal balanced tourism, secondly it is a tourism of 12- months, as the hotels are generally full thnougout the year, it provides an emplayment oppartunity, it includer activites improving hunan health and it creates healthy people, it includes proitable investments possessing competitiveress which easily pays back the casts of the qualified facilities in whic accomodation cure centre + cure park are design together and as there is a longe domestic and foreign market in this field. Germany, France, Austria, Englan, Switzerland and Hungry are major developing countries in tourism sector, since they give importance to thermal tourism. Although Turkey is located on a very important geothermal line (it is known that there are over 1300 sources, having 2-500 lt./sn. flow rates and 20-1 10 0C temperature) and can be one of the 7 leading countries which have geothermal sources; we can't make use of potential because of several reasons (the fact that the areas where the spas are located belong to private management or municipalities; lack of experience capital, qualified personnel, marketing and promotion and156 financial problems of local managment. Another reason is that the local managemnt consider the private sector as a competitor and they don't supply thermal water to them, The other reasons are: lack of inspection, uneducated managers, inapplicable laws and regulations, lack of coordination). In fact all kind of natural sources required for tourism to be developed, are present in Turke, therefore what we need is evaluation and presentation of these thermal sources in the market, in a conscious manner. There is a big demand for thermal market in Turkey as well as in Europe. Therefore, the facilites have to be modernized according to European standards and these facilities must be in suitable locations. The situation of Ankara is very similar to the general situation of Turkey. Ankara is a condidate for being a very important tourism center within 10 years, in case qualified facilities are installed in this city. The spas located in Ankara, are not in a high level to satisfy the needs of Ankara where 3,5 million people are living. Approximately 400 thousand people (coming from Ankara or other cities) visit these spas every year. By assuming that everyone use 500 its of water to have a thermay cure, it can be concluded that 40 thousand people can have a thermal cure a day. It means that 14.4 people can benefit from these spas every year. In addition it is possible to increase the existing thermal water potential by %40 by accomplishing drill activities. Currently there is no facilitiy which can meet the needs of citizens, suchas entertainment, recreation, sports in Ankara. Such demands are increasing day by day. «jg500