Entegre raporlamanın işletme sürdürülebilirliği üzerine etkisi: Kars, Ardahan, Iğdır ve Erzurum illerinde faaliyet gösteren SMMM'lerin algı düzeyleri
The impact of integrated reporting on business sustainability: Perception levels of independent accountant financial advisors in Kars, Ardahan, Iğdır and Erzurum
  1. Tez No: 595187
  2. Yazar: TUNA ACAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN KARABAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kurumsal raporlama, küreselleşme ile birlikte birtakım değişiklikler yaşamıştır. Şirketler önceleri kurumsal raporlama başlığı altında bilgi kullanıcılarına işletmelerin mali durumlarına ilişkin finansal bilgileri, finansal raporlama şeklinde sunulmaktaydı. İlerleyen yıllarda bilgi kullanıcılarının değişen gereksinimleri nedeniyle bilgi kullanıcılarının edindiği finansal bilgiler karar alma süreçlerinde yetersiz kalmaya başlamış ve bunun sonucunda işletmelerin sosyal, çevresel ve ekonomik çalışmalarını da önemseyen sürdürülebilirlik raporlamaları ortaya konmuştur. Günümüzde ise kısa, orta ve uzun vadeler de işletmelerin devam ettikleri faaliyetlerinde çevresel, sosyal ve ekonomik performansları açısından ne şekilde değer yarattıkları ve bilgi kullanıcıları ile ne şekilde iletişim kurdukları araştırılmaya başlanarak entegre raporlama şekli ortaya konmuştur. Bir işletmenin kısa, orta ve uzun vadede içinde bulunduğu dış çevre anlamında işletmenin belirlediği stratejisi, işletme kurumsal yönetimi, değerlendirilmesi açısından performansı ve gelecekten beklentilerinin ne şekilde değer yarattığının kısa ve öz bir iletişim kaynağıdır. Bu çalışma kapsamında, Kars, Ardahan, Iğdır ve Erzurum illerinde Kars Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası ve Erzurum SMMM Odası'na bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren 202 SMMM'ye anket uygulanmış ve entegre raporlamaya ilişkin algı düzeyleri ölçülmüştür. Katılımcıların % 66'sını lisans mezunları oluşturmakta olup yine katılımcıların %66.8'i“Entegre raporlama sistemi hakkında yeterli bilgiye sahibim”sorusuna katılıyorum veya kesinlikle katılıyorum cevabını vermiştirler. Çalışma sonucunda entegre raporlama konusunda yeterli farkındalık oluşturulmasının faydalı olacağını, entegre raporlarında çevresel performansın etkili olduğu, entegre raporlamanın mükellefler tarafından gereksiz görüldüğünü söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Corporate reporting has undergone some changes with globalization. Previously, companies presented financial information about the financial situation of the enterprises to the users of information under the heading of corporate reporting in the form of financial reporting. In the following years, due to the changing needs of information users, financial information acquired by information users became inadequate in the decision-making processes and as a result of this, sustainability reports were put forward, which also take into account the social, environmental and economic activities of enterprises. Today, in short, medium and long terms, the ways in which businesses create value in terms of their environmental, social and economic performance and how they communicate with information users have been investigated and integrated reporting method has been put forward. The strategy determined by the enterprise in terms of the external environment in which the enterprise is located in the short, medium and long term is a short and concise source of communication about the performance of the enterprise in terms of corporate governance, evaluation and how the expectations of the future create value. Within the scope of this study, 202 Certified Public Accountants (CPA) in Kars, Ardahan, Iğdır and Erzurum, which are affiliated to Kars Chamber of Certified Public Accountants (CPAs) and Erzurum Chamber of CPAs, were surveyed and their perception levels regarding integrated reporting were measured. 66% of the participants are undergraduate graduates and 66.8% of the respondents agree or strongly agree with the question“I have sufficient information about the integrated reporting system”. As a result of this study, it is possible to say that it is beneficial to create sufficient awareness about integrated reporting, that the environmental performance is effective in integrated reports and that the integrated reporting is deemed unnecessary by taxpayers.