Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri açısından vergi teşvik uygulamaları
Applications of tax incentives for turkey and the European Union countries
  1. Tez No: 595188
  2. Yazar: BUSE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ülkeler kamu geliri sağlamak adına vergileri kullanmaktadır. Ancak vergiler bazı durumlarda üretimin ve yatırımların azalmasına neden olabilmektedir. Bu açıdan üretimi arttırmak, bölgesel farklılıkları azaltmak isteyen ülkeler vergi teşviklerinden yararlanmaktadır. Vergi teşvikleri; katma değeri yüksek ürünlerin üretilebilmesi, teknolojinin geliştirilebilmesi, bölgesel farklılıkların azaltılabilmesi, KOBİ'lerin geliştirilebilmesi, ülke ekonominin geliştirilebilmesi açısından önemli görevler üstlenmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde oldukça önem verilen vergi teşviklerinin, Türkiye'de ve Türkiye ile yakın ilişki içerisinde olan Avrupa Birliği(AB) ülkelerindeki durumunu görmek ve bunları karşılaştırmak yapılması gereken değişikliklerin tespit edilmesi açısından önemli olacaktır. Türkiye'nin AB'ye üye olma yolunda, vergi teşvikleri ile ilgili yapması gerekenleri farkında olması ve bu konuda eksikliklerini görmesi gerekmektedir. Bu bağlamda bu çalışma ile bir taraftan Türkiye ve AB ülkeleri açısından vergi teşvik uygulamaları değerlendirilmekte diğer taraftan Türkiye'nin vergi teşvikleri konusunda yapması gereken adımlara ışık tutulması arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Countries use taxes to provide public revenue. However, in some cases, taxes can lead to a decrease in production and investments. In this respect, countries that want to increase production and reduce regional differences benefit from tax incentives. Tax incentives; The Company undertakes important duties in order to produce high value-added products, to develop technology, to reduce regional disparities, to develop SMEs and to improve the country's economy. Developed and developing countries of considerable importance given tax incentives, the European Union (EU) is in close relationship with Turkey and Turkey to see the situation in the country and the changes to be made to compare these will be important in terms of being detected. Turkey to become a member of the EU, to be aware of to do about tax incentives and it is necessary to see the shortcomings in this regard. In this context, this study has to do with light steps on Turkey's tax incentives retention is desirable.