9 ve 10. sınıf Türk edebiyatı ile dil ve anlatım ders kitaplarında değer öğretimi
Values education in 9th and 10th grades' books of Turkish literature with language and expression
  1. Tez No: 595195
  2. Yazar: RABİA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada; TTKB kararıyla 2005 programının gözden geçirilip birtakım düzeltmeler yapılarak 2011 yılında yayımlanan Türk Edebiyatı ile Dil ve Anlatım Dersi Öğretim Programına göre hazırlanmış olan 9 ve 10. sınıf Türk Edebiyatı ile Dil ve Anlatım ders kitaplarındaki değişik metin türleri içerisinde yer alan değerler tespit edilmiştir. Tezin ilk bölümünde; problem durumuna bağlı olarak araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, varsayımlar, tanımlar belirlenmiş ve ilgili çalışmalara yer verilerek; kuramsal temelde, değer kavramı, tanımı, özellikleri, sınıflandırılması, işlevleri ve öğretimi; edebiyat eğitiminde metinlerle değer aktarımı; Millî eğitimin, öğretim programlarının ve ortaöğretimin genel amaçlarında değerlerin yeri belirtilmiştir. Araştırmada, betimsel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, Türk Edebiyatı ile Dil ve Anlatım Dersi Öğretim Programına göre hazırlanmış olan tüm 9 ve 10. sınıf Türk Edebiyatı ile Dil ve Anlatım ders kitapları; örneklemini ise MEB Yay. Türk Edebiyatı 9. sınıf ders kitabı, MEB Yay. 9. sınıf Dil ve Anlatım ders kitabı, MEB Yay. Türk Edebiyatı 10. sınıf ders kitabı, MEB Yay. Dil ve Anlatım 10. sınıf ders kitabı oluşturmaktadır. Değer tespitinde; belirtilen kitaplardaki, tamamı verilen metinlerin yanı sıra metin parçaları da esas alınmıştır. Elde edilen veriler nitel açıdan sınıflandırıldıktan sonra SPSS kullanılarak nicelik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; the values in the different kinds of texts in the lesson books of 9th and 10th Grades' Turkish Language and Language and Expression which were prepared according to Turkish Literature Teaching Program published in 2011 by reviewing and making of a number of corrections of the 2005 program were detected. In the first phase of the study; the aim of the researcher based on the problem, importance of the study, its boundedness, assumptions, descriptions were stated. By ranking relevant researches; is is expressed that ,on theoretical basis, the value concept and its definition, features, classification, functions and teaching; value expression in literature education with texts; the function of values in National education, education programs and secondary education's aims. In the research the general survey model which is a kind of figurative research methods was used. The lesson books of all 9th and 10th Grades Turkish Literature and Language and Expression forms the extent of the research and National Education Ministry Publishing Turkish Literature 9th Grade Lesson Book, National Education Publishing 9th Grade Language and Expression Lesson Book, National Education Ministry Publication 10th Grade Turkish Literature Lesson Book, National Education Ministry 10th Grade Language and Expression Lesson Book constitutes the sample. In value determination it was also predicated the units of texts along with fullest extents in the stated books upon. After the acquired data had been classified ,by using SPSS, quantity analyse were done.