Şişmanlığı toplumsal bir mesele olarak deneyimlemek üzerine nitel bir araştırma: Genç kadınlar örneği, İstanbul
A qulitative research on experiencing obesity as a social problem: The case of young women, İstanbul
  1. Tez No: 595207
  2. Yazar: NUR KÜÇÜKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN BOZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sosyoloji, Nutrition and Dietetics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Aşırı şişmanlık ve obezite, insan sağlığını olumsuz etkilemektedir ve günümüzde tüm dünyada etkisini arttırmaktadır. Diğer yandan da toplumsal yaşamda dışlanmanın ve etiketlenmenin sebebi olmaktadır. Bu tezin konusu, 18-25 yaş aralığındaki genç kadınların şişmanlığı ve obeziteyi anlamlandırma ve tanımlama biçimleri ve kendi şişmanlık deneyimleridir. Nitel yöntemle yapılmış bu çalışma, genç kadınların şişmanlıkla ilişkili beden algılarına ve toplumsal yaşamda yaşadıkları sınırlılıklara odaklanmaktadır. Bu tez çalışması, şişman ve obez genç kadınların duygu dünyalarını, yaşadığı zorlukları ve kısıtlandıkları durumları toplum içerisinde görünür kılmayı ve sosyolojinin yeni gelişen alanı olan beden sosyoloji literatürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında obez veya şişman olan ya da bu deneyimi daha önce yaşamış, 18-25 yaş arasında yirmi kadın ile görüşülmüştür. Feminist metodoloji izlenerek ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yapılan bu görüşmeler tezde üç bölümde tartışılmıştır. Sonuçta, çalışmaya katılmayı kabul eden kadınların kendilerini kalıplaşmış tanımlamalar içerisinde görmek istemedikleri, anneleri ile ilişkilerinde şişmanlığın iki yönlü etkisinin olduğu, partnerlerinin doğrudan etkilerine ve kamusal yaşamda şişmanlığın engellerine dair sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity and fatness affect human health negatively. Their effects increase all over the world today day by day. On the other hand, they are the causes of social exclusion and stigmatization. The subject of this thesis is young women's, who are between the ages of 18-25, understandings and definitions of their own obesity and fatness. This qualitative study focuses on the body perceptions of fat women and the limitations that these young women experience in their social life. This thesis aims to make known the emotional world of fat and obese young women, the difficulties they face and the conditions they are constrained in the society. By doing these it also aims to contribute to the sociology of body literature. In this study, twenty women between the ages of 18 and 25 who were obese or fat or who had had this experience before were interviewed. The results of this fieldwork, which is conducted by using feminist methodology and in-depth interview technique, is discussed in three chapters in the thesis. As a result, it is discussed that the women who agreed to participate in the study do not want to see themselves in stereotyped definitions. The experience of obesity or fatness have a two-way effect in their relationship with their mothers. Their partners play certain roles in their experiences of fatness. These women experience certain obstacles in the public life because of their body forms.