Obesity and self perception in obese individuals
Obezite ve obez bireylerde benlik algısı
- Tez No: 724424
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Şişmanlık öncelikle dönüşümleriyle, toplumsal redleriyle bedenin cezalandırılmasının tarihidir. Silüetlerin giderek netleşmesiyle, psikolojinin de acılara olan ilgisiyle, aşırı şişmanlık artık obezite kelimesini alarak günümüzde de dönüşümüne devam etmektedir. Artık obezite psikososyal boyutları olan bir hastalık olaraj değerlendirilmektedir. Günümüzden obeziteyi algılayabilmek için şişmanlık tarihine eğilmemiz gerekir. Dolayısıyla çalışmada öncelikle, şişmanlığın kültürel tarihine yönelik bir anlatının olması amaçlanmıştır. Sonrasındaysa günümüzde nasıl konumlandırıldığına dair yapilan çalışmalardan yola çıkılarak günümüzün değerlendirmelerine tabi tutulan bir araştırmayla son bulması planlanmıştır. Çünkü tarihin gelişimi, anımızı değerlendirebilmek için en önemli unsurdur. Şişman bedenin ölçümlere tabi tutularak ben'e ait normalliğini ya da anormalliğini bulmanın mümkün olmadığını düşünüyorum. Kendi yaşadığım çağın şişmanlığı bu şekilde yorumlamasına istinaden ben de istatistiki bir araştırma yaptım yani çalışmamdaki, istatistik araştırması kısmı içinde ironi taşımaktadır. Çalışmada sırasıyla; şişmanlığın kültürel tarihi, kimlik ve obezite ilişkisi, psikanalitik kurama göre obezite, obezitenin benlik saygısı ve beden algısıyla ilişkisi, Rosenberg ölçeği ve beden algısı ölçeği kullanımıyla obezite ve benlik saygısının ilişkisi aktarılacaktır. Tarihsel perspektifden yola çıkılarak 'şişman'ın kırılganlığının, günümüzün gereği olarak istatiksel yöntemle değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over weight is primarily the history of the punishment of body with its transformations and social rejections. As criteria gradually become clearer, and with psychology's interest in the grieves of people fatty degeneration continues its transformation process today also as it is now called obesity. Obesity is now regarded as an illness with psycho-social aspects. In today's world we must focus on the history of obesity in order to be able to evaluate it. Therefore, primary aim of the study is to present it as a narrative on the cultural history of obesity. Afterwards, we are planning to end the study with a research, in which today's general trends are addressed based on the previous studies conducted on how obesity is positioned in our time. Because the development of history is the key factor to evaluate our memories. I do not think it is possible to find normalities and abnormalities about 'self" by measuring a fat body. I did a statistical research only because the era I live in construes fatness in this manner, that is to say my statistical research reveals an irony. The study will, respectively, convey information about the cultural history of obesity, the relationship between identity and obesity, obesity according to psychoanalytic theory, obesity's relationship with self-esteem and perception of body, and the relationship between obesity and self-esteem by using Rosenberg scale and body perception scale. The study aims is also to evaluate the fragility of 'obesity' with statistical method based on the historical perspective.