Total barsak irrigasyonunun bakteriyel translokasyona etkisi (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 59523
  2. Yazar: REFİK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET GİS ameliyatlarında postoperatif dönemde yara enfeksiyonu, abse oluşumu ve sepsis gibi ciddi komplikasyonlar görülebilmektedir. Sık görülen bu komplikasyonları önlemede bir barsak temizleme yöntemi olan TBİ sıklıkla kullanılmaktadır. TBİ'nin etkileri konusunda pek çok çalışma yapılmış olmasına rağmen, BT üzerine olan etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışma, TBİ'nin BT oluşması üzerine olan etkilerini ortaya koymak amacıyla planlanmış ve denek olarak yenidoğan tavşan yavruları kullanılmıştır. Çalışmada toplam 50 denek kullanılmış ve her bir grupta 10 denek olmak üzere 5 grup oluşturulmuştur. Tüm deneklere genel anestezi uygulanıp bir orogastrik tüp yerleştirildikten sonra her bir gruba aşağıdaki işlemler uygulanmıştır. Sham grubu olan Grup I deneklerde ek işlem uygulanmazken, Grup II' de TBİ; Grup III' de mideye E. coli inokülasyonu; Grup IV'de bakteri inokülasyonu ve 48 saat sonra TBİ; Grup V'de bakteri inokülasyonu, 48 saat sonra eitromisin ve streptomisin içeren solüsyonla TBİ uygulanmıştır. Deneyin üçüncü günü tüm deneklerde kan analizleri ve ileum, kolon, MLN, karaciğer, dalak, akciğer ve kan' dan doku kültürü çalışmaları yapılmıştır. 58Kan analizi sonuçlan değerlendirildiğinde, bakteri inokülasyonu yapılan Grup III deneklerde BK sayısının diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir, ileum ve çekumdan alınan kültür sonuçları incelendiğinde, üreyen bakteri sayısının TBİ uygulanan Grup II ve Grup IV deneklerde anlamlı derecede az olduğu, solüsyona antibiyotik eklenerek TBİ yapılan Grup V deneklerde ise hiç üreme olmadığı görülmüştür. Sistemik organlardan yapılan doku kültürü çalışmaları incelendiğinde, Sham grubu olan Grup I ile TBİ yapılan Grup H'de BT oluşmadığı görülmüş, bakteri inokülasyonu yapılan Grup III deneklerde ise, MLN'ye %80, kana %70, dalağa %70, karaciğere %50 ve akciğere %40 oranında BT oluştuğu dikkati çekmiştir. Öte yandan, Bakteri inokülasyonundan sonra TBİ uygulanan Grup IV deneklerde sadece MLN'ye %20 oranında translokasyon oluştuğu, antibiyotikli solüsyonla TBİ yapılan Grup V deneklerde ise hiç bir organa BT oluşmadığı görülmüştür. Bu deneysel çalışma, TBİ'nin BT'ye neden olmadığını, bunun tam aksine, ileum ve kolonda bulunan bakteri sayısını azaltarak BT oluşmasını belirgin biçimde önlediğini göstermiştir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Under certain circumstances, intestinal bacteria can escape from the gut and cause systemic infection which is called bacterial translocation (BT). Although Whole-gut irrigation (WGI) has found general acceptance for preoperative intestinal preparation, there is limited experience on the effects of WGI on BT. An experimental study is designed to demonstrate the effect of WGI on BT 50 newborn rabbits were divided into 5 groups. İn all groups, animals were anesthetized and an orogastric tube was inserted. İn Group II WGİ was performed. İn Group III, 1 ml of Ki E. coli suspension (l.OxlO9) was inoculated directly into the stomach. İti Group IV, WGI was performed for 48 hours after bacterial inoculation. İn Group V, 48 hours after bacterial inoculation erythromycin and streptomycin were given in WGI solution. At the third day of the experiment blood, mesenteric lymph nodes (MLN), spleen, liver, lung, ileum and caecum samples were taken for microbiological investigations. 60The results of the study revealed that, no bacteria was isolated from the ileum and colon in group V. While there was no BT in groups I, II and V, in Group III BT occured in MLN (80%); blood (70%), spleen (70%), liver (50%) and lung (40%). İn group IV, only 20% of rabbit pups were found to be translocated to MLN. The results of this experiment showed that WGI didn't cause BT but it decreased the bacterial population in ileal and caecel flora. The study also showed that WGI reduced the BT raito significantly to the systemic organs (p < 0.05). On the other hand, adding antibiotics into the WGI solution prevented the BT completely. 61