STEM eğitim uygulamalarının öğrencilerin STEM alanlarına yönelik tutumları ve fen öğrenme motivasyonlarına etkisi
The effect of STEM education applications on students' attitudes towards STEM fields and science learning motivations
  1. Tez No: 595231
  2. Yazar: MUSTAFA ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET HATİCE ÖZERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerine uygulanan STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematic) eğitiminin, öğrencilerin STEM alanlarına yönelik tutumları ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Deneme öncesi deneysel desenlerden tek grup ön test-son test modelinde yürütülen araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bulunan bir özel ortaokulda öğrenim gören 70 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, öğrencilere ilişkin veri toplamak amacıyla Kargı (2019) tarafından geliştirilen STEM Eğitimine yönelik tutum ölçeği ile Dede ve Yaman (2008) tarafından geliştirilen fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ilişkili örneklemler t-testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları; STEM eğitiminden sonra STEM uygulamalarına ve fen öğrenmeye yönelik tutum puanlarının ortalamasının ön-teste göre arttığı, matematiğe ve mühendisliğe yönelik tutum puanlarında ise azalma olduğu, teknolojiye yönelik tutum puanlarının ise değişmediğini göstermektedir. Ayrıca STEM eğitiminden sonra araştırma yapmaya, performansa, iletişime ve katılıma yönelik motivasyon puanlarının ortalamasının ön-teste göre arttığı, iş birlikli çalışmaya yönelik motivasyon puanlarının ortalamasının ise ön-teste göre azaldığı, uygulanan STEM eğitiminin STEM alanlarına yönelik tutum üzerinde genel olarak etkili olmadığı, uygulanan STEM eğitiminin, öğrencilerin araştırma yapmaya yönelik motivasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, işbirlikli çalışmaya yönelik motivasyonun STEM eğitimi sonrasında anlamlı olarak değişmediği ancak uygulanan STEM eğitiminin öğrencilerin katılıma yönelik motivasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, iletişime ve performansa yönelik motivasyon ile STEM alanlarına yönelik tutum arasında anlamlı ilişki olmadığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda öğrenci, öğretmen ve program yeterliliklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılması ve eğitim sürecini nitelikli olarak değerlendirecek ölçme değerlendirme çalışmaları yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the effects of STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) education applied to middle school students on their attitudes towards STEM fields and their motivation towards learning science. The sample of the study, which was carried out regarding pre-experimental design in a single group pre-test and post-test model, was composed of 70 students studying in a private middle school in Ankara in the 2018-2019 academic year. In the study, the attitude scale towards STEM Education developed by Kargı (2019) and motivation scale for science learning developed by Dede and Yaman (2008) was used to collect data. The data obtained from the study were analyzed with related samples t-test and Wilcoxon signed-rank test. The findings of the research shows that after STEM education, the average of STEM applications and science attitude scores increased, there was a decrease in the attitude scores towards mathematics and engineering, and the attitude scores towards technology did not change compared to the pre-test. In addition, after STEM education, the average of motivation scores for research, performance, communication, and participation increased compared to the pre-test, the average of motivation scores for cooperative work decreased compared to the pre-test; STEM education was not generally effective on the attitude towards STEM fields, STEM education had a positive effect on students' motivation to do research, motivation for cooperative work did not change significantly after STEM education. However, STEM education had a positive effect on students' motivation for participation, motivation for communication, performance and STEM fields. It was determined that there was no significant relationship between the attitude towards STEM fields.