Ömer Nesefi'nin tefsirinde En'am Sûresi'nin (144b-177a Arası)tahkiki ve değerlendirmesi
The Edition and Evaluation of Surah Enam in the Commentary of Omar Nasafi(Waraqs 144b- 177a)
- Tez No: 595241
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Nesefi'nin et-Teysir fi't-Tefsir'inde, En'am Sûresi(144 b-177a Arası), Kur'ân ilimleri ve tefsir yöntemleri açısından tahlil edilmiş ve Manisa İl Halk Kütüphanesi 67/1-8 numaralı yazma esas kabul edilip, Feyzullah Efendi Koleksiyonu 88 numaralı yazma ile tahkiki yapılmıştır. Tezimiz giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi, kaynakları ve et-Teysir'in Manisa İl Halk Kütüphanesi 67/1-8 numaraya kayıtlı yazması ile Millet Yazma Eserler Kütüphanesi Feyzullah Efendi Koleksiyonu 88 numaralı yazması hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde ilk olarak En'am Sûresi (144b-177a Arası) dirayet ve rivayet yöntemleri ve Kur'ân ilimleri açısından tahlil edilmiştir. Kur'ân'ın Kur'ânla, sünnetle, sahâbe ve tabiûn ile tefsiri rivayet bölümünde ele alınmıştır. Kur'ân'ın dilbilimsel tefsiri ile kelamî ve tasavvufî açıdan Kur'ân yorumları hakkındaki açıklamalara dirayet bölümünde yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, müfessirin“et-Teysîr fî't-Tefsîr”adlı eserinde (144b-177a Arası) Kur'ân ilimleri konularında serdettiği görüşlerine de yer verilmiştir. İkinci bölümde et-Teysîr fi't-Tefsîr'in 144b-177a varakları arası tahkikli metni bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was analyzed in terms of the Quranic sciences and the methods of exegesis of Surah Enam in Nasafi's 'at Tayseer fi al Tafseer and Manisa Provincial Public Library, manuscript in the number of 67/1-8, was accepted as a basic and Feyzullah Efendi collection, manuscript in the number of 88, was edited. Our study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction part, information about the subject of the research, its purpose, method, sources and the information about the life of the exegete and manuscript in the number of 67/1-8 of Manisa Provincial Public Library and manuscript in the number of 88 of Feyzullah Efendi Collection are briefly given. In the first chapter, Surah Enam (wr.144b-177a) has been analyzed in terms of tafsir al-dirâyah and narration methods and Quranic Sciences. In this part the Quran with the Quran, Sunnah, companions and the commentary of the subject are examined in the narrative section. The linguistic commentary of Quran and its explanations about Quranic and mystical exegesis of Quran are given in the section of tafsir al-dirâyah. In addition, in this section the views of the exegetes on the topics of the science of Quran in his work titled 'at-Tayseer fi't-Tafsir are examined. In the second chapter, there is edited text of the waraqs between 144b-177a of from“at-Tayseer fi al-Tafseer”.