İşaret dili ile hazırlanan eğitim videosunun işitme engelli kadınların kendi kendine meme muayenesi üzerine etkisi
The effect of the training video which was prepared with sign language on breast- self examination of women with hearing impairment
  1. Tez No: 595252
  2. Yazar: MELİKE KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA İLDAN ÇALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, işaret dili ile hazırlanan eğitim videosunun işitme engelli kadınların kendi kendine meme muayenesi (KKMM) becerisine etkisini incelemektir. Gereç Yöntem: Araştırma yarı deneysel tiptedir. Araştırmanın evrenini, İzmir Sağırları Koruma ve Kalkındırma Derneği'ne kayıtlı işitme engelli kadınlar(N:80) oluşturmuştur. İşaret dili içeren KKMM eğitim videosu hazırlanıp veri toplama aracı olarak eğitim öncesi sosyo-demografik özellikleri, KKMM bilgi düzeyi anket formu ve Champion-Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (CSİMÖ) üç alt boyutu, eğitim sonrası KKMM Beceri Değerlendirme Formu (check-list) kullanılmıştır. Deney grubuna işaret dili içerikli KKMM eğitim videosu, kontrol grubuna işaret dili içermeyen eğitim videosu izletilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması deney grubunda 61,7±9,5, kontrol grubunda 50,0±13,2'dir. Deney grubundaki kadınların engellilik ortalaması %64,1±10,6, kontrol grubunda %63,0±10,8'dir; gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Eğitim öncesi kadınların CSİMÖ üç alt boyutu toplam puan ortalamaları arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Object: The object of the study is to examine the effect of the video which was prepared with the sign language on breast-self-examination (BSE) skills of the hearing impaired women. Materials and Methods: The study is a quasi-experimental study. The universe of the study is consisted from the hearing impaired women registered to the Association for the Protection and Development of the Deaf in İzmir (N:80). BSE video contains sign language was prepared, then socio demographic features, BSE information Form and Champion's Health–Belief Model Scale (CHBMS) were used before the training, while BSE Skills Evaluation Form was used after the training. While the experimental group watched the video contains sign language, control group watched the video without sign language. Findings: Average age of the participants in experiment group is 61.7±9.5, and in control group is 50.0±13.2. The average disability status of the women in the experiment group is %64.1±10.6 and the average disability status of the women in the control group is %63.0±10.8. There is not any significant difference between the groups (p>0.05). Before the training it wasn't determined any significant difference between the total average scores between the three sub-dimensions of CHBMS of the women (p>0.05).