Broylerlerde artritise neden olan aerobik bakterilerin antibiyotik dirençlilik durumlarının araştırılması
Investigation of antibiotic resistance status of aerobic bacteria causing arthritis in broilers
  1. Tez No: 595251
  2. Yazar: NURULLAH SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kümes hayvanı endüstrisinde önemli kayıplara neden olan bakteriyel artritsin septisemi veya eklemlere lokalize enfeksiyondan sonra sıklıkla meydana geldiği ve birçok bakteriyel etken ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada ticari broylerlerde artritise neden olan aerobik bakterilerin identifikasyonlarının yapılması ve izolatların antibiyotik dirençlilik durumlarının araştırılması amaçlandı. Çalışmada 152 artritisli broylerin eklem sıvılarından kültür için alınan sıvaplar materyal olarak kullanıldı. Bakterilerin tanımlanmasında ve antibiyotik dirençliliklerinin tespitinde VITEK II otomatize sistemi (bioMérieux, Fransa) kullanıldı. Yüz elli iki broyler eklem sıvısı örneğinin incelenmesi sonucunda 53 (%34.9) broylere ait eklem sıvısından herhangi bir üreme olmazken; 99 (%65.1) broyler eklem sıvısından 52 Gram negatif ve 60 Gram pozitif olmak üzere toplamda 112 aerobik bakteri izole edildi. Seksen altı örnekten saf etken izole edilirken; 13 örnekten iki mikroorganizma birlikte üredi. İzole edilen 112 bakterinin 56 (%50.0)'sı Staphylococcus spp., 44 (%39.3)'ü Escherichia spp., 7 (%6.2)'si Salmonella spp., 4 (%3.6)'ü Enterococcus spp., 1 (%0.9)'i Enterobacter spp. olarak identifiye edildi. İncelenen 52 Gram negatif bakteri izolatının %90.0'ı sefaleksine, %78.8'i sefalotine, %71.2'si doksisikline, %69.2'si tetrasiklin ve kloramfenikole; 60 Gram pozitif bakteri izolatının %78.3'ü marbofloksasine, %75'i amosasilin klavulanik aside, %68.3'ü benzilpenisiline, %66.6'sı klindamisine, tetrasikline ve doksisikline, %63.3'ü ve kloramfenikole dirençli oldukları saptandı. On iki koagulaz negatif stafilokok izolatının sefoksitin dirençli olması; 8 E. coli izolatının geniş spektrumlu beta laktamaz aktivitesine sahip olması bu izolatların halk sağlığı açısından sorun olabileceğini gösterdi
Özet (Çeviri)
It is known that bacterial arthritis, which causes significant losses in the poultry industry, occurs frequently after septicemia or localized infection to the joints and is associated with many bacterial agents. In this study, it was aimed to identify the aerobic bacteria causing arthritis in commercial broilers and to investigate the antibiotic resistance status of the isolates. The material of the study consisted fluid of joint for culture from the 152 broilers with arthritis. Identification of bacteria and detection of antibiotic resistance was performed with VITEK II automated system (bioMérieux, France). After the culture no growth was observed in 53 (34.9%) from joint fluid sample; a total of 112 aerobic bacteria (52 Gram negative and 60 Gram positive) were isolated from 99 (65.1%) broilers. While pure agent was isolated from eighty-six samples; two microorganisms were isolated from 13 samples. The result showed that out of 112 aerobic bacteria collected from broilers joint samples 56 (50.0%) Staphylococcus spp., 44 (39.3%) Escherichia spp., 7 (6.2%) Salmonella spp., 4 (3.6%) Enterococcus spp., 1 (0.9%) Enterobacter spp. were isolated. A total of five genus aerobic bacteria were isolated. Of the 52 Gram-negative bacterial isolates, 90.0% were cefalexin, 78.8% cefalotine, 71.2% doxycycline, 69.2% tetracycline and chloramphenicol; of the 60 Gram positive bacteria isolates, 78.3% were found to be resistant to marbofloxacine, 75% to amoxicillin clavulanic acid, 68.3% to benzylpenicillin, 66.6% to clindamycin, tetracycline and doxycycline, 63.3%, and chloramphenicol. Twelve coagulase negative staphylococcal isolates were resistant to cefoxitin and 8 E. coli isolate with broad-spectrum beta-lactamase activity showed that these isolates could be a public health problem.