Yiyecek içecek endüstrisinde satış arttırma çabaları kapsamında çevrimiçi paket servis portallarının kullanımı
The use of online packaged service portals within the scope of sale increase efforts in the food and beverage industry
  1. Tez No: 595277
  2. Yazar: MİRAY KILIÇALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte e-ticaret sektörü de yükselişe geçmiştir. Elektronik ticaret kapsamında yiyecek içecek kullanılan ve internet üzerinden hizmet veren yemek sipariş siteleri çevrimiçi aracı şirketler konumundadır. Bu tez çalışmasında giderek büyüyen bir sektör haline alan e-ticaretin en önemli oyuncularından biri olan çevrimiçi aracı şirketler ele alınmıştır. Çalışma 3 ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünü literatür taraması oluşturmaktadır ve bu bölümde e-ticaret ile ilgili kavramlara, e-ticaretin tarihsel gelişimine, avantaj ve dezavantajlarına, e-ticaret türlerine, sürecine ve uygulama alanları ile e-tüketici kavramı, çevrimiçi yemek siparişi kavramı, fonksiyonları ve genel işleyiş yapısı hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde yiyecek içecek endüstrisi hakkında genel bilgiler verilmiş ve yiyecek içecek işletmelerinde e-ticaret ve çevrimiçi yemek sipariş sistemi hakkında bilgiler verilerek mevcut durum incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü ve son kısmında ise iki boyutlu olarak araştırılması ve değerlendirilmesi hedeflenen bu çalışmada ilk olarak, nitel bir araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği ile yemeksepeti.com şirketine üye olan işyeri sahipleri ve/veya yöneticileri ile internet üzerinden hizmet veren paket servis portallarının işletmelere sağladıkları avantajlar ve kullanıma bağlı yaşanan dezavantajlar üzerine yüz yüze görüşmeler sağlanmıştır. Çalışmanın ikinci boyutunu oluşturan tüketici odaklı bu bölümünde ise çevrimiçi paket servis portallarını aktif olarak kullanmakta olan tüketicilerin davranışları genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği ve e-Alışveriş Kalitesi ölçeği kapsamında hazırlanan anket formu aracılığıyla araştırılmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of internet, e-commerce sector has started to rise. The food ordering sites providing services on the internet holds the position as intermediary companies within the context of electronic commerce. In this thesis study, the online intermediary companies which are the most important players of electronic commerce that has become a growing sector is considered. The study consists of three main chapters. Literature search constitutes the first chapter of the research. In this chapter, general information about the concepts of electronic commerce, historical development of e-commerce, its advantages and disadvantages, e-commerce types and processes, the concept of e-consumer with application areas, the concept of online food ordering with its functions and structure are included. The second chapter of the study contains general information about food and beverage industry and the current situation is analyzed by providing information about online food ordering system and electronic commerce in the food and beverage enterprises. In the third and last part of the research, which is aimed to be researched and considered as bidimensionally, firstly, face to face meetings were carried out about the advantages of online takeaway portals providing services on the internet and disadvantages of use with the owners and/or managers who are the members of yemeksepeti.com company by using the semi structured in-depth meeting method which is a qualitative research method. In this consumer-oriented part, which constitutes the second dimension of the study, the behavior of the consumers who has been actively using the online takeaway portals were researched and examined through the survey prepared within the extended Technology Acceptance Model Scale and E-Shopping Quality Scale.