Developing test procedure and design of fixture for dynamic test of road ambulances
Karayolu ambulanslarının dinamik testleri için test prosedürünün geliştirilmesi ve fikstür tasarımı
- Tez No: 595299
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Karayolu ambulanslarının karıştığı trafik kaza sayıları artış göstermektedir. Bu durum hasta taşıma kabininde taşınan hastaların ve sağlık çalışanlarının ölüm ve yaralanma risklerini arttırmaktadır. Bu nedenle, yolcular için daha güvenli bir ortam sağlanması önemli hale gelmiştir. Karayolu ambulanslarında kullanılan tıbbi cihazlar, çekmeceler, sedye sistemleri yolcuların güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde tutturulmalıdır. Bu amaç için tasarlanan sabitleme sistemlerinin uygunluğu, EN 1789+A2 standardının gerektirdiği şekilde, ambulans hasta taşıma kabinlerinin 10 g dinamik sled testlerinin gerçekleştirilmesi vasıtası ile doğrulanmalıdır. Bu standartta belirtilen kurallar test sonuçlarının değerlendirilmesi sırasında bazı belirsizlikler yaratmaktadır. Bu çalışmada, test numune hazırlığının uygun şekilde yapılabilmesi, testlerin gerçekleştirilmesi ve test sonuçlarının değerlendirilebilmesi için yeni bir test prosedürü önerilmiştir. EN 1789+A2 standardına göre farklı yönlerden (ön, arka, sol, sağ ve dikey) 10 g testleri gerçekleştirilmektedir. Dinamik testlerin yapılması sırasında test numunesinin slede bağlanabilmesi için METU-BİLTİR Merkezi Araç Güvenlik Birimi'nde fikstürler kullanılmaktadır. Dikey yönde kullanılan test fikstürün dinamik analiz çalışmaları Sonlu Elemanlar Analizi (SEA) programı Ls-DYNA kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları ve mevcut kullanılan fikstürün test sırasında deformasyonu gözlemlenerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Dikey yön testi için fikstür tasarımının iyileştirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Tamamen yeni iki test fikstürü ve şu anda kullanılan fikstür üzerinde modifiye edilmiş bir tane test fikstürü tasarlanmış ve SEA gerçekleştirilmiştir. Bu üç alternatif test fikstürünün plastik deformasyonu düşürerek şu anda kullanılan fikstür üzerinde avantajlar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The number of traffic accidents involving road ambulances is increasing. This situation increases the risk of death and injury of the patients and healthcare workers transported in the patient transport cabin of the road ambulances. Therefore, providing a safer environment for these occupants has become important. Medical devices, drawers, stretcher systems used in the road ambulances should be secured to avoid endangering safety of the occupants. The conformity of the fixing systems designed for this purpose must be verified by performing the 10 g tests of ambulance patient transport cabin in a sled test facility as required by EN 1789+A2 standard. The rules described in the standard cause some ambiguities during the evaluation of the test results. In this study, a new test procedure has been proposed in order to prepare the test sample properly, conduct tests and evaluate test results for the road ambulance tests. According to EN 1789+A2 standard, the 10 g tests are performed for five different directions (front, back, left, right, vertical). In METU-BILTIR Center Vehicle Safety Unit, the fixtures are used to fasten the test sample (i.e. ambulance cabin) to the sled during the tests. Dynamic analysis of the test fixture used for vertical direction has been performed by using Finite Element Analysis (FEA) Software Ls-DYNA. The results of FEA and deformations of the currently used test fixture during the tests have been observed and compared. It has been evaluated that the design of the fixture for the vertical direction test should be improved. Two completely new test fixtures and one with modifications on the currently used fixture are designed and FEA for these have been realized. It has been seen that these three alternative test fixtures provide advantages over the currently used fixture by decreasing plastic deformation.