Analyzing the impacts of building form on the environment: A case study in Ankara with a focus on solar reflection
Bina formunun çevreye olan etkilerinin analizi: Ankara'da solar yansıma odaklı örnek bina incelemesi
- Tez No: 595298
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda, estetik nedenlerle birlikte, binanın enerji tüketimini azaltmak ve kullanıcıların memnuniyetini artırmak için bina cephelerinde oldukça yansıtıcı malzemeler kullanılmaktadır. Eğrisel yapı formları ile birlikte yüksek oranda yansıtıcı malzemelerin kullanılması, kontrolsüz güneş yansımaları yaratarak istenmeyen çevresel etkilere neden olabilir. Bu durum, çevredeki bitki örtüsünün ve yapılaşmanın zarar görmesine sebep olabilir, ama daha da önemlisi, alanı kullanan yayalara, sürücülere ve alandaki yapılarda oturan sakinlere ısıl ve görsel rahatsızlıklar verebilir. Bu çalışma, güneş yansımasının tanımını ve çevreye etkilerini, mevcut ölçüm araçlarını, inşaat sonrası çözüm tekniklerini, tasarım sürecinde alınması gereken önlemleri ve dünyadan örnek binaları içeren kapsamlı bir kaynak taramasını içermektedir. Ayrıca, örnek binalar arasındaki karşılaştırmalar, Ankara'dan belirli ölçütlere göre seçilen bir binanın da yardımıyla genişletilmiştir. Ankara örneğindeki güneş yansıması problemini analiz etmek için farklı tarih ve saatler için oluşturulan güneş yörünge diyagramları kullanılmıştır. Bu diyagramlar kullanılarak güneş yansımasının izlediği yol ve binanın içbükey cephesi nedeniyle ortaya çıkan solar odak noktalarının çevredeki yaklaşık yerleri tanımlanmıştır ve sahada elde edilen görsel verilerle de desteklenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, tasarımcılara bina çevresinde güneş yansımasından etkilenebilecek olası alanları tahmin etmek için basit bir yöntem önermekte ve bu sorundan kaçınmak veya çevredeki etkilerini azaltmak için temel ilkeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, highly reflective materials have been widely used in building skins, not only for aesthetic reasons but also to reduce energy consumption and improve occupant satisfaction. Usage of highly reflective materials, combined with curvilinear building forms may cause undesired environmental impacts by creating uncontrolled solar reflections. This problem may lead to property and vegetation damage but more importantly, thermal and visual discomfort towards pedestrians, drivers and the occupants of nearby buildings. This study investigates the solar reflection topic with an extensive literature review consisting of the definition of solar reflection and its effects on the environment, current measuring tools, mitigation techniques applied on post-construction period, precautions that should be taken during early stages of the design process and several infamous cases around the world. Furthermore, it discusses the similar patterns among the case studies with the help of an analysis of a building from Ankara selected based on specific criteria. To analyze the solar reflection problem of Ankara case, sun path diagrams for the exact location of the building at different dates and hours were generated. Using these sun path diagrams, paths of solar reflection and the approximate locations of solar focal points occurred due to the building's concave façade were determined around the vicinity of the building. This analysis is further supported by on-site observations and the results show similarity to the cases reviewed in the research, in regard to environmental impacts. In conclusion, the study suggests a simple method for predicting the possible areas in the environment that may be affected by solar reflection and presents a guideline for designers on avoiding or mitigating this problem.