Design, development and control of a hybrid uav
Hibrit hava aracının tasarımı, modellenmesi ve kontrolü
- Tez No: 595313
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dikine inen ve kalkan (DİK) ve sonrasında konvansiyonel uçaklar gibi uçabilen araçlar, ileride uygulama alanı bulması için önemli bir alandır. Bu tarz melez araçlar, döner kanatlı ve sabit kanatlı araçların sahip olduğu havada sabit durabilme, piste ihtiyaç duymadan iniş kalkış yapabilme, yüksek hız, uzun uçuş süresi ve geniş menzil üstünlüklerini bir araya getirmektedir. Bu tezde, bir konvansiyonel sabit kanatlı çatkılı, yatar rotorlu trikopter DİK İHA tasarlanmıştır. İtkisel ve aerodinamik tabanlı hareket denklemleri hesaplanarak aracın doğrusal olmayan matematiksel modeli oluşturulmuştur. İtki sisteminin dinamik modeli rüzgar tüneli deneyleri ile ortaya çıkarılmıştır. Sonrasında, bu doğrusaldışı model, kararlılık analizi ve doğrusal kontrolcü geliştirilmesi amacıyla, uygun trim noktalarında doğrusallaştırılmıştır. MATLAB/Simulink ortamında, geliştirilen doğrusal kontrolcülerle birlikte uçuş benzetimleri gerçekleştirilmiştir, sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Vertical takeoff and landing (VTOL) vehicles that can fly like conventional airplanes after the takeoff, provide a promising area to find applications in the future. These hybrid vehicles combine the advantages of rotary-wing and fixed-wing aircraft configurations such as having capability of hovering flight, takeoff and landing without utilizing a runway, long range, high speed flight with reasonable endurance. In this study, a tilt-rotor tricopter VTOL UAV having a conventional fixed-wing airframe is designed. Nonlinear mathematical model of the vehicle is generated by calculating propulsive and aerodynamics-based equations of motion. For a better approximation, dynamic model of the propulsion system is obtained by performing wind tunnel experiments. Moreover, the nonlinear system is linearized at suitable trim conditions for stability analysis and to develop linear controllers. Flight simulations were performed with the developed linear controllers in MATLAB/Simulink. Simulation results have been reported and the results were discussed.