Oskülatör regle yüzeyler
Osculating ruled surfaces
- Tez No: 595314
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde tez boyunca kullanılan eğri, yüzey ve çatılarla ilgili temel kavramlar verilmektedir. Üçüncü bölümde regle yüzeyler ve bazı özel regle yüzeylerin özellikleri verilmektedir. Dördüncü bölümde oskülatör regle yüzeyler verilmekte ve singüler noktaları incelenmektedir. Beşinci bölümde özel yüzeyler üzerinde eğriler ele alınmakta ve oskülatör regle yüzeye olan etkisi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, information about the studies on the subject is given. In the second chapter, the basic concepts of curves, surfaces and frames are given. In the third section, ruled surfaces and properties of some special ruled surfaces are given. In the fourth section, osculating ruled surfaces are given and their singular points are examined. In the fifth section, curves on special surfaces are discussed and their effect on the osculating ruled surface is examined.