UV-B stresinin C3 ve C4 bitkilerinin antioksidan savunma sistemi üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of UV-B stress on C3 and C4 plants' antioxidant response parameters
- Tez No: 595330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ UZİLDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
UV-B radyasyonu, elektromanyetik spektrumun 280 ve 320 nm. arasındaki kısmıdır. UV-B radyasyonunun bir kısmı Yerküre'nin yüzeyine atmosfer tarafından filtrelenmeden ulaşır ki bu onu Yerküre'nin yüzeyine ulaşan en tehlikeli radyasyon yapar. Dahası, ozon tabakasının tükenmesi sebebiyle Yerküre'nin yüzeyine ulaşan UV-B miktarı 20. yüzyılda artmıştır. C4 bitkileri çetin çevresel koşullara adapte olmuşlardır ve fazla fotorespirasyonu önlemek için, CO2'yi mezofil hücrelerinde bağlar ve demet kını hücrelerine salarlar. Aynı cinse ait C3 ve C4 türlerinin reaktif oksijen türleri (ROS) oluşumu ve antioksidan enzimleri karşılaştırmasını yapan herhangi bir araştırma yoktur. Bu amaçla, UV-B stresine maruz bırakılmış, Cleome cinsine ait Cleome spinosa (C3) ve Cleome gynandra (C4) fidelerinin, antioksidan savunma sistemi (süperoksit distumaz (SOD), peroksidaz (POX), katalaz (CAT), glutatyon redüktaz (GR), askorbat peroksidaz (APX), dehidroaskorbat redüktaz (DHAR) enzimleri ve onların izoenzimleri ve lipid peroksidasyonu karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. C. spinosa UV-B stresiyle daha iyi başa çıkabilmiştir.
Özet (Çeviri)
UV-B radiation is the portion of the electromagnetic spectrum between 280 to 320 nm. A portion of UV-B radiation reaches the Earth's surface without being filtered by the atmosphere, thus making it the most harmful radiation reaching Earth's surface. Moreover, amount of UV-B reaching the Earth's surface has increased in 20th century due to depletion of ozone layer. C4 plants have adapted to harsh environmental conditions and in order to avoid excess photorespiration, they fix CO2 in mesophyll cells and release it to bundle sheath cells. There are no studies on comparative ROS formation and antioxidant enzymes in C3 and C4 species of the same genus. With this aim, antioxidant defense system (superoxide dismutase (SOD), peroxidase (POX), catalase (CAT), glutathione reductase (GR), ascorbate peroxidase (APX), dehydroascorbate reductase (DHAR) enzymes and their isoenzymes, and lipid peroxidation in seedlings of Cleome spinosa (C3) and Cleome gynandra (C4) species of Cleome genus exposed to UV-B stress were comparatively investigated. C. spinosa was better able to cope with UV-B stress.