Antienflamatuvar ve kas gevşetici etken madde kombinasyonu içeren topikal emüljel dozaj formu üzerinde araştırmalar
Investigation on topical emulsion dosage form containing combination of antiinflammatory and muscle relaxing agents
  1. Tez No: 595331
  2. Yazar: MURAT MUHİBBİ IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SEDEF ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kas ve iskelet sistemi ağrısının semptomatik tedavisinde NSAİ ilaçlar ve analjezik ilaçlar, genellikle kas gevşeticiler ile kombine olarak kullanılmaktadır. Ancak sedasyon başta olmak üzere advers etkiler nedeniyle bazı kas gevşeticilerin kullanımı sınırlıdır. NSAİ bir ilaç olan Diklofenak (Dietilamonyum) ve kas gevşetici bir ilaç olan Tiyokolşikozit akut ve kronik kas ve iskelet sistemi hastalıklarında sıklıkla tercih edilmektedir. Her iki ilaç analjezik ve antienflamatuvar etki göstermekte ayrı ayrı kullanıldığı gibi beraber de kullanılabilmekte ve hekimler tarafından sıklıkla reçetelendirilmektedir. İlaç ürünü olarak literatürde Diklofenak ve Tiyokolşikozit etken maddelerinin kombinasyonunu içeren katı dozaj şekilleri ile yama preparatı yer almaktadır Enflamasyon ve ağrı ile eşlik eden rahatsızlıklarının tedavisinde Diklofenak ve Tiyokolşikozit etken madde sabit doz kombinasyonunu içeren topikal bir formülasyona dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen emüljel formülasyonu sabit doz kombine ilaç ürünün optimizasyonu, proses validasyonu ile stabilitesi ölçülmüştür ve doğrulanmıştır. Her iki etken maddenin sentetik membrandan in vitro koşullardaki ilaç salım performansı (Franz Difüzyon) araştırılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar, etken maddelerin topikal formdaki referans ürün preparatlarından alınan sonuçlar ile farmasötik benzerliği karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
NSAIDs and analgesic drugs are often used in combination with muscle relaxants for the symptomatic treatment of musculoskeletal pain. However, use of some muscle relaxants is limited due to adverse effects, especially sedation. NSAID drug Diclofenac (Diethylammonium) and muscle relaxant Thiocolchicoside are frequently used in acute and chronic musculoskeletal disorders. Both drugs have analgesic and anti-inflammatory effects and they can be used together, and they are frequently prescribed by physicians. Solid dosage forms containing a combination of Diclofenac and Thiocolchicoside active substances and patch preparation are included in the literature as a pharmaceutical product. Fixed dose emulgel formulation drug product was developed, and the product was optimized. Process validation and stability were conducted and in vitro drug release performance (Franz Diffusion) of active substances from synthetic membrane was investigated. The obtained results in the scope of this studies were compared with the results obtained from the individual reference product preparations and pharmaceutical similarity between formulated product and reference products was performed.