Assessment of recently developed inner city neighborhoods according to sustainable urban planning and design criteria: The case of Çukurambar
Sürdürülebilir kentsel planlama ve tasarım kriterlerine göre yeni gelişmiş kent içi mahallelerin değerlendirilmesi: Çukurambar örneği
- Tez No: 595355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN ANIL ŞENYEL KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya nüfusu hızla artarken bu artışın en büyük etkileri kentlerde görülmektedir. Kentler büyürken çevresel, ekonomik ve sosyal sorunlar da artmaktadır. Ancak klasik kentsel planlama ve tasarım yaklaşımları bu sorunların çözümünde yetersiz kalmaktadır. İçinde bulunduğumuz dönemde bu sorunların çözümü için daha sürdürülebilir yöntemler geliştirilmektedir. Kentlerin içinde bulunduğu çevresel, ekonomik ve sosyal sorunlara karşı ortaya çıkan sürdürülebilir kentleşme kavramı dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'nin de gündeminde önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde, bu konudaki uygulamalar yeni yerleşim alanlarının açılması ya da bozulmuş kentsel alanların dönüştürülmesi üzerinde şekillenmektedir. Bu süreçte, hem eski hem de yapılaşmasını yakın zaman içerisinde tamamlamış, yeni binalardan oluşan yapı stokuna sahip mahallelerin sürdürülebilirliği göz ardı edilmektedir. Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için bu mahallelerin de sürdürülebilirlik analizlerinin yapılarak iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı yapılaşmasını yeni tamamlamış ve yakın zamanda dönüşüme girme ihtimali olmayan mevcut mahallelerin ne derece sürdürülebilir olduğunun sürdürülebilir mahalle kriterleri çerçevesinde incelenmesidir. Bunun için Türkiye dışında sürdürülebilirliği sertifikalandırılmış bir mahalle ile karşılaştırma yapılmıştır. Öncelikle sürdürülebilir mahalle kriterlerinin belirlenmesi için sürdürülebilirlik değerlendirme araçları analiz edilmiştir. Bu araçların ortaya koymuş oldukları ilke ve kriterler temel alınarak yerelin özgün şartlarını içerecek şekilde yeni bir sürdürülebilirlik değerlendirme kriterleri listesi oluşturulmuştur. Sonuç olarak imar planları 1990'lı yıllarda hazırlanan ve yapılaşması 2000'li yıllarda başlayarak günümüzde son şeklini alan Çukurambar Mahallesi örnek çalışma alanı olarak ele alınmıştır. Tezin sonucunda Çukurambar Mahallesi'nin ne derece sürdürülebilir olduğu karşılaştırmalı kıyaslama (benchmarking) analizi ile ortaya konulacaktır
Özet (Çeviri)
The world population is increasing rapidly while the most significant effects can be observed in cities. Environmental, economic and social problems are increasing continuously along with this urban growth. Classical urban planning and design approaches are no longer sufficient to address these problems. Thus, more sustainable methods are being developed to solve them. Sustainable development concept addressing current environmental, economic and social issues are on the agenda of Turkey, similar to the worldwide approaches. Nowadays, sustainability practices are mostly shaped around development of new urban land or transformation of degraded urban areas, in Turkey. In this process, sustainability of the old neighborhoods and the recently developed neighborhoods are ignored. In order to reach urban sustainability targets, sustainability analysis and necessary improvements should be done in such neighborhoods. The aim of this study is to examine to what extent the newly developed central city neighborhoods are sustainable according to the sustainability criteria, since these neighborhoods are not likely to be transformed in the near future. For this aim, a comparison is made with another neighborhood whose sustainability is certified. First, existing neighborhood sustainability assessment tools are analyzed. Based on these tools, a list of sustainability assessment criteria including local conditions has been developed. Çukurambar Neighborhood, whose spatial plans were prepared in the 1990s and whose construction began in the 2000s, is identified as the case study area. As a result, to what extent Çukurambar Neighborhood is sustainable in accordance with the sustainable neighborhood criteria are revealed with a comparative benchmarking analysis.