Kriyojenik ısıl işlem süresinin conialsi alaşımında martensitik faz dönüşümü üzerine etkileri
Effects of cryogenic heat treatment on martensitic phase transformations of conialsi alloy
  1. Tez No: 595365
  2. Yazar: ZEYNEP AYLİN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ESKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son yıllarda literatürde, Co bazlı şekil hatırlamalı alaşımlar üzerinde çalışmalar son derece dikkat çekmektedir. Bu alaşımlar arasında CoNi, CoNiGa ve CoNiAl ısıl işlemlerle martensit fazına geçerler ve eğitilerek şekil hatırlama özelliği kazandırılabilmektedirler. Bu çalışmada; CoNiAlSiSb ve CoNiAlSiMo şekil hatırlamalı alaşımların kriyojenik ısıl işlem süresine göre martensitik faz dönüşümü etkilerinin belirlenmesi için Diferansiyel Tarama Kalorimetresi (DSC) ölçümleri; örgü mesafelerinin belirlenmesi için X-Işını Difraksiyonu; metalografik yapılarının incelenmesi için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve optik mikroskobu deneyleri ve sertlik değişimleri için Vickers ve Rocwell sertlik ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies on Co-based shape memory alloys have been attracted too much attention in leterature. Among these alloys, CoNi, CoNiGa and CoNiAl transform to martensitic phase by heat treatments and they can be gained shape memory feature. In this study; Differential Scanning Calorimetry (DSC) measurements to determine the effects of martensitic phase transformations; X-Ray Difraction method to determine lattice parameters; Scattering Electron Microscope (SEM) and optical microscope experiments to investigate metallographic structures and Vickers and Rocwell Hardness methods to find differences of hardness values, were performed due to the cryogenic heat treatment time on CoNiAlSiSb and CoNiAlSiMo shape memory alloys.