Oreochromis niloticus' un doku ve organlarındaki alüminyum birikimi ile kitosanın doku metal (Al) birikimi üzerine etkileri
The effects of aluminum accumulation in tissue and organs with chitosan on tissue metal (Al) accumulation on Oreochromis niloticus
  1. Tez No: 595379
  2. Yazar: DEREN CİVAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ CİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Araştırmada; Alüminyum' un 1, 2 ve 4 ppm' lik ortam derişimlerinin tek başına ve 10 ppm derişimdeki kitosan ile birlikte 7, 14 ve 21 gün sürelerle etkisinde bırakılan Oreochromis niloticus' un karaciğer, solungaç ve kas dokusundaki metal birikim düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Doku Al birikiminin belirlenmesinde ICP-MS (İndüktif Olarak Eşleştirilmiş Plazma-Kütle Spektrofotometresi) kullanılmıştır. Verilerin istatistik analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmış, verilerevaryans analizi ile SNK (Student Newman Keuls) testi uygulanmıştır. Alüminyumun belirlenen süre ve derişimlerde tek başına ve kitosanla birlikte etkisinde balıklarda mortalite gözlenmemiştir. Metal etkisinin başlangıcında balıklarda çeşitli morfolojik ve davranış değişiklikleri gözlenmiş ve etkide kalma süresinin uzaması ile bu değişiklikler normale dönmüştür.Metalin tek başına ve kitosan ile birlikte etkisi, incelenen doku ve organlarda kontrole göre metal birikimini arttırırken, Al' un kitosan ile birlikte etkisi, Al' un tek başına etkisine oranla doku metal birikimini azaltmıştır. Al' un1, 2 ve 4 ppm' lik ortam derişimlerinin tek başına ve 10 ppm derişimdeki kitosan ile birlikte 7, 14 ve 21 gün sürelerle etkisinde, Al birikimi bakımından incelenen dokular arasında aşağıdaki ilişki saptanmıştır. Solungaç>Karaciğer>Kas Elde edilen sonuçlar, doğal bir adsorban olan kitosan' ın O. niloticus' da Al birikimini azalttığını, doğal ortam koşullarında balıklarda Al birikimi ve toksisitesini önleme bağlamında kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Aimed to determine the metal accumulation levels of Oreochromis niloticus liver, gill and muscle tissue, which were left under the effect of 1, 2 and 4 ppm environment concentrations of aluminum alone and 10 ppm chitosan for 7, 14 and 21 days. ICP-MS (Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrophotometer) was used to determine tissue Al accumulation. SPSS 16.0 package program was used for statistical analysis of data, variance analysis and SNK (Student Newman Keuls) test were applied to the data. No mortality was observed in the effects of aluminum alone and combination with chitosan at the specified time and concentrations. At the beginning of the metal effect, various morphological and behavioral changes were observed in fish and these changes returned to normal with the prolongation of the exposure time. The effect of metal alone and in combination with chitosan increased the metal accumulation in the tissues and organs examined, effect of Al with chitosan decreased the tissue metal accumulation compared to the effect of Al alone. Al, 1, 2 and 4 ppm of ambient concentrations alone and together chitosan at 10 ppm concentration for 7, 14 and 21 days under the exposure time, the following relationship was determined between the tissues examined in terms of Al accumulation. Gill> Liver> Muscle The obtained results showed that chitosan, which is a natural adsorbent, reduces Al accumulation in O. niloticus, can be used in the context of preventing Al accumulation and toxicity in fish under natural conditions.