Oreochromis niloticus'un doku ve organlarında kadmiyum birikimi üzerine çinkonun etkisi
Effects of zinc on accumulation of cadmium in various tissues and organs of Oreochromis niloticus
- Tez No: 212610
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu ara?tırmada çinkonun Oreochromis niloticus'un böbrek, karaciğer, solungaç, kas ve kan dokularında kadmiyum birikimi üzerine etkileri incelenmi?tir. Balıklar 7, 14 ve 21 gün sürelerle 0.1 mg/L Cd, 0.1 mg/L Cd+0.5 mg/L Zn ve 1.0 mg/L Cd, 1.0 mg/L Cd+5.0 mg/L Zn karı?ımının etkisine bırakılarak dokularda kadmiyum birikimi Atomik Absorbsiyon Spektrometresi ile belirlenmi?tir. Çalı?ılan dokularda kadmiyum birikimi ortam deri?iminin ve sürenin uzamasıyla artmı?tır. En yüksek kadmiyum birikimi böbrek dokusunda bulunmu?, bunu karaciğer, solungaç ve kas dokusu izlemi?tir. Etkide kalınan tüm sürelerde, O. niloticus'un dokularında kadmiyum birikimi çinkonun varlığında azalmı?tır. Denenen tüm ko?ullarda çinko O. niloticus'un böbrek ve solungaç dokularında kadmiyum birikimini önemli ölçüde dü?ürmü?tür. Anahtar Kelimeler : Kadmiyum, Çinko, Birikim, Balık, Oreochromis niloticus
Özet (Çeviri)
In this study, effects of zinc on the accumulation of cadmium in kidney, liver, gill, muscle and blood of Oreochromis niloticus were investigated. The fish were exposed to 0.1 mg/L Cd, 0.1 mg/L Cd+0.5 mg/L Zn and 1.0 mg/L Cd, 1.0 mg/L Cd+5.0 mg/L Zn mixtures for 7, 14 and 21 days, cadmium accumulation in tissues were measured by Atomic Absorbtion Spectrophotometry. Cadmium accumulation increased with increasing concentrations of cadmium in the medium and with increasing periods of exposure tissues studied. Highest accumulation occured in the followed by liver, gill and muscle. In all exposure period, accumulation of cadmium in whole tissues of O. niloticus decreased in the presence of zinc. In both mixed exposure concentrations, zinc significantly reduced the accumulation of cadmium in the gill and kidney of O. niloticus. Key Words : Cadmium, Zinc, Fish, Accumulation, Oreochromis niloticus