Oreochromis niloticus'da dokularda bakır birikimi ve mortalite üzerine pH'ın etkileri
Effect of pH on the mortality and accumulation of copper in tissues of Oreochromis niloticus
- Tez No: 120017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ OREOCHROMIS NİLOTİCUS 'DA DOKULARDA BAKIR BİRİKİMİ VE MORTALİTE ÜZERİNE pH 'NIN ETKİLERİ Hikmet Yeter ÇOĞUN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Ferit KARGIN Yıl:2002, Sayfa 35 Jüri: Doç. Dr. Ferit KARGIN Prof Dr. İskender EMRE Doç.Dr. MZ. Lugal GÖKSU Bu araştırmada farklı bakır derişimlerine bırakılan Oreochromis niloticus 'un doku ve organlarındaki bakır birikimi ile mortalitenin üzerine pH 'nın etkileri incelenmiştir Deneyler pH 5.5, pH 7.8 ve pH 9.5 değerlerinde 0.1, 0.5, 1.0 ve 5.0 ppm Cu ortam derişimlerinde 7, 15 ve 30 günlük sürelerle bakırın etkisinde bırakılarak, karaciğer, solungaç ve kaslarındaki bakır birikimi Atomik Absorbsiyon Spektrofotometrik yöntemlerle saptanmıştır. pH 5.5 değerinde 1.0 ve 5.0 ppm Cu ortam derişimlerinde balıkların tamamı 7 gün içersinde ölmesine karşın, pH 7.8 değerinde sadece 5.0 ppm ortam derişiminde balıkların %66 'sının öldüğü saptanmıştır. pH 9.5 değerinde hiçbir bakır ortam derişiminde mortalite gözlenmemiştir. Belirlenen her üç pH değerinde de tüm ortam derişimlerinde doku ve organlardaki bakır birikimi ortam derişimi ile orantılı olarak arttığı bulunmuştur. Her üç pH değerinde de bakır birikimi en fazla karaciğerde bulunmuş, bunu sırasıyla solungaç ve kas dokusu izlemiştir. Denenen tüm ortam koşullarında tüm doku ve organlardaki bakır birilriminin pH 5.5 değerinde pH 7.8 ve 9.5 değerlerine oranla daha yüksek düzeylerde olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler :Bakır birikimi, pH, balık, Oreochromis niloticus
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS EFFECTS OF pH ON THE MORTAIJTY AND ACCUMULATION OF COPPER IN TISSUES OF OREOCHROMÎS NÎLOTİCUS Hikmet Yeter ÇO?UN DEPARTMENT OF BIOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ferit KARGIN Year:2002, Pages 35 Jury : AssocProf. Dr.Ferit KARGIN Prof. Dr. iskender EMRE AssocProf. Dr. MZ. Lugal GÖKSU In the present study, effect of pH on the mortality and accumulation of copper in various tissue and organs of Oreochromis niloticus were tested at varying concentrations of copper in the medium and over different periods of time. Experimental animals were exposed to pH 5.5, 7.8 and 9.5 and 0.1, 0.5, 1.0 and 5.0 ppm copper over periods of 7, 15 and 30 days,copper accumulation in liver, gills and muscle were determined using Atomic Absorbtion Spectrophotometric techniques. The rate of mortality at 1.0 and 5.0 ppm Cu was 100% after 7 days of exposure at pH 5.5 while at 5.0 ppm Cu was 66% after 30 days of exposure at pH 7.8. No mortality was observed in any of the copper concentrations tested at pH 9.5. In all pH levels, tissue accumulation of copper increased with increasing concentrations of copper in the medium at a given exposure perod. In all pH values tested, highest levels of copper were found in the liver of Oreochromis. niloticus, followed by the gills and muscle tissues. Accumulation of copper in all tissues were higher at pH 5.5 compared with the other pH values in all the conditions tested. Key Words : Copper accumulation, pH, Fish, Oreochromis niloticus TT TC YÜKSEKÖ?RETİM KUKUU; 11 İİSlUKEASYOll MERKEZİ