Amid donörleri içeren bir redoks aktif bileşiğin titreşim spektrumunun incelenmesi
Investigation of the vibration spectrum of a redox active compound containing amide donors
  1. Tez No: 595387
  2. Yazar: İMMİHAN SEZEN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
2-Nitroanilin ve 1-floro-2-nitrobenzen, DMSO içerisinde KOtBu varlığında tepkitilerek bis(2-nitrofenil)amin bileşiği elde edildi. Bis(2-nitrofenil)amin bileşiğindeki nitro gruplarının indirgenmesi sonucu hedef bileşiğin sentezinde çıkış maddesi olarak kullanılacak olan bis(2-aminofenil)amin bileşiği elde edildi. Bis(2-aminofenil)amin bileşiğinin trikloroasetil klorürün ile tepkitilmesi sonucu tez kapsamında kullanılacak olan 2,2,2-trikloro-N,N-bis(2-(2,2,2-trikloroasetamido)fenil)asetamit bileşiği sentezlendi ve yapısı 1H NMR ve FT-IR spektroskopik yöntemleri kullanılarak karakterize edildi. Bileşiğin molekül yapısı, titreşim frekansları ve infrared pik şiddetleri Ab-initio Hartree-Fock ve Yoğunluk Fonksiyonel Teori metotları (BLYP, B3LYP, B3PW91 ve mPW1PW91 / 6-31G(d,p) ve 6-311G(d,p)) ile hesaplandı. Molekülün teorik titreşim spektrumu SQM 2.0 programı kullanılarak hesaplanan PED ile yorumlandı. İncelenen metotların hesaplama performansları PAVF 1.0 programı ile hesaplandı. X-ışını tek kristal difraksiyon çalışmasından elde edilen molekül içi etkileşimler hem Hirshfeld yüzeyleri hem de parmak izi çizimleri kullanılarak incelendi. Hirshfeld yüzey analizi, bileşiğin kristal paketleme stabilizasyonunda Cl⋯H, Cl⋯Cl, Cl⋯C, H•••H, O⋯H, C•••H ve Cl•••π etkileşimlerinin önemli bir rol oynadığını ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
2-Nitroaniline and 1-fluoro-2-nitrobenzene were reacted in the presence of KOtBu in DMSO to give the bis(2-nitrophenyl)amine compound. Reduction of nitro groups in the bis(2-nitrophenyl)amine compound gave the bis(2-aminophenyl)amine compound to be used as starting material in the synthesis of the target compound. As a result of the reaction of bis(2-aminophenyl)amine compound with trichloroacetyl chloride, 2,2,2-trichloro-N,N-bis(2-(2,2,2-trichloroacetamido)phenyl)acetamide compound was synthesized and its structure was characterized by 1H NMR and FT-IR spectroscopic methods. The molecular structure, vibrational frequencies and infrared intensities of the compound were calculated by Ab-initio Hartree-Fock and Density Functional Theory methods (BLYP, B3LYP, B3PW91 and mPW1PW91 / 6-31G(d,p) and 6-311G(d,p)). Theoretical vibrational spectra of the title compound were interpreted by means of PEDs using the SQM 2.0 program. A general better performance of the investigated methods was calculated by PAVF 1.0 program. Intermolecular contacts obtained from X-ray single crystal diffraction study were also investigated using both Hirshfeld surfaces and fingerprint plots. Hirshfeld surface analysis revealed the occurrence of Cl⋯H, Cl⋯Cl, Cl⋯C, H•••H, O⋯H, C•••H and Cl•••π interactions that display an important role to crystal packing stabilization of the compound.