Architectural design for climate change mitigation and adaptation strategies in existing buildings
Mevcut binalarda iklim değişikliği hafifletme ve adaptasyon stratejileri için mimari tasarım
- Tez No: 595388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
İklim değişikliğinin büyük ölçüde insan faaliyetlerinin bir sonucu olduğu ve ekosistemler üzerinde yıkıcı etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Bu bağlamda, iklim değişikliğinin toplumlar ve ekonomiler üzerinde etkileri etkileri son birkaç yıldır büyüyen küresel bir endişe haline gelmiştir ve inşaat endüstrisi büyük miktardaki ekolojik ayak izi nedeniyle bu değişimde kilit bir rol oynamaktadır. Yapılı çevrenin enerji tüketimi ve sera gazı emisyonları iklimi olumsuz yönde etkilerken, değişen iklim de yapılı çevrenin enerji ve ısıl performansını aynı zamanda kullanıcılarının rahatlığını ve sağlığını etkilemektedir. İklim ve yapılı çevre arasında karşılıklı olarak bir etkileşim ve dinamik bir diyalog söz konusudur. Bu tezde, mevcut binalara yönelik olarak iklim değişikliğinin azaltılması ve adaptasyonunu hedefleyen mimari tasarım stratejileri tasarım araştırmaları kullanılarak incelenmiş ve simülasyon temelli nicel bir yaklaşım benimsenmiştir. Yapılı çevrenin ve iklim değişikliğinin karşılıklı etkilerini azaltmak için bir tasarım yöntemi önerilmektedir. Bu yöntem, Ankara'daki bir eğitim binasına test etme ve doğrulama amacı ile uygulanmaktadır. Tezin amacı, iklim değişikliğine ait tahminlerin kentsel ısı adası etkisi ile birlikte mevcut binaların enerji ve ısıl performansları üzerindeki etkilerini dinamik enerji simülasyonu yazılımı kullanılarak detaylı bir şekilde değerlendirmek ve binaların performanslarını pasif mimari tasarım teknikleri kullanarak iyileştirmektir. Tezin ana katkılarından biri, farklı tasarım alternatiflerinin bina performansına etkilerini ve birbirleri ile etkileşimlerini anlamaya yardımcı olmasıdır. Bir diğeri ise, mevcut binalarda iklim direnci için tasarım sürecinde tasarımcıları destekleyen en etkili ve uygulanabilir tasarım yaklaşımları geliştirmeye katkı sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Climate change has been proven largely to be a consequence of human activities and has a destructive impact on ecosystems. Societies and economies have become a growing global concern for the last few years and the building industry has a key role in this change due to its huge amount of environmental footprint. The energy consumption and greenhouse gases emissions of the built environment influence the climate in a negative way while the changing climate also influences the energy and thermal performance of the built environment and comfort and health of users. In this thesis, architectural design strategies for existing buildings that aim for climate change mitigation and adaptation are explored using research through design and a simulation-based quantitative approach is adopted. A design method is proposed in order to reduce the reciprocal influence of the built environment and climate change. The method is implemented in an educational building in Ankara by the aim of testing and verification. The aim is to evaluate the impacts of climate change predictions together with urban heat island effect on energy and thermal performance of existing buildings and to improve the performance of buildings through dynamic energy simulation software and passive architectural design techniques. The main contribution of the thesis is to understand the effects and interactions of different design alternatives on the building performance and to develop the most effective and feasible design approach which can support the designers throughout the design processes for climate resilience in existing buildings.