Farklı mikrobiyal ve kompoze gübre uygulamalarının mısır (Zea mays L.)' ın verimi ve diğer bazı karakterlerine etkisi
The effect of different microbial and compound fertilizer applications on yield and some other characteristics of maize (Zea mays L.)
- Tez No: 595389
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ESEN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, mısır (Zea mays L.) yetiştiriciliğinde farklı mikrobiyal ve kompoze gübre uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla 2018 yetiştirme döneminde, Denizli ili, Çal ilçesi sınırları içerisinde İsabey Mahallesindeki taban arazide tek faktörlü tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada Bacillus megaterium, Pantoea agglomerans ve Pseudomonas fluorescens içeren topraktan uygulanan ticari mikrobiyal gübre (BM-MegaFlu) ile Bacillus subtilis ve Paenibacillus azotofixans içeren yapraktan uygulanan farklı bir ticari mikrobiyal gübre (BM-Coton-Plus) ve NPK (azot, fosfor, potasyum) kompoze gübresi uygulanmıştır. Çalışmada tepe püskülü çıkış süresi (77-82 gün), bitki boyu (261.8-292.9 cm), koçan ağırlığı (277-309 g), ilk koçan yüksekliği (97.05-104.3 cm), koçan çapı (49.90-51.08 mm), koçan boyu (20.14-21.07 cm), koçanda tane sayısı (620-691 adet/koçan), sömek ağırlığı (36.02-42.05 g), bin tane ağırlığı (392.2-423,2 g) ve tane verimi (1036,2-1157,4) tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre en yüksek bitki boyu ve en uzun tepe püskülü çıkış süresi BM-MegaFlu+NPK uygulamasından, en yüksek koçan ağırlığı BM-Coton-Plus ve BM-Coton-Plus+NPK uygulamalarından, en yüksek ilk koçan yüksekliği NPK gübresinin uygulandığı parsellerden, en yüksek sömek ağırlığı ve bin tane ağırlığı BM-MegaFlu uygulanan parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of different microbial and compound fertilizer applications on yield and yield components of maize (Zea mays L.). The study was carried out in 2018 vegetation period in İsabey village of Denizli province in Randomized Complete Block Design with four replications. In the study, a microbial fertilizer (BM-MegaFlu) applied from soil containing Bacillus megaterium, Pantoea agglomerans and Pseudomonas fluorescens; an other different microbial fertilizer (BM-Coton-Plus) applied from the leaves containing Bacillus subtilis and Paenibacillus azotofixans; and compound fertilizer (NPK) were applied. In the study, days to silking (77-82 days), plant height (261.8-292.9 cm), ear weight (277-309 g), first ear height (97.05-104.3 cm), ear diameter (97.05-104.3 cm), ear length (20.14-21.07 cm), seed number/ear (620-691), rachis weight (36.02-42.05 g), 1000 seed weight (392.1-423.2 g), average grain yield (10,36-11,57 t/ha) were determined. As a result, BM-MegaFlu+NPK gave the highest plant height and days to silking. The highest ear weight was obtained from BM-Coton-Plus and BM-Coton-Plus+NPK applications. The highest figures for first ear height was taken with NPK fertilizer. BM-MegaFlu gave the highest rachis weight and thousand seeds weight.