Vibration reduction of structures by using nonlinear tuned vibration absorbers
Doğrusal olmayan ayarlı titreşim sönümleyici kullanılarak yapı üzerindeki titreşimlerin azaltılması
- Tez No: 595391
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ayarlı Titreşim Sönümleyicileri (ATS) mekanik yapılan üzerindeki istenmeyen titreşimi azaltmak için kullanılır. Fakat ATS'ler sınıtlı bir frekans aralığında çalışırlar. Eğer tahrik frekansı bu aralığın dışındaysa, ATS'ler etkili olmamaya başlar. Bu problem çözmek için birçok araştırmacı doğrusal olmayan ATS'ler üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bu çalışmada, doğrusal olmayan ATS ile birleştirilmiş doğrusal bir sistemin dinamik davranışı incelenmektedir. Sistem tabandan tahrik edilmektedir. Ana sistemin titreşim seviyesini minimize edecek şekilde doğrusal olmayan ATS'nin parametreleri optimize edilmektedir. Mod varsayım yöntemi kullanılarak Euler- Bernouli kirişi modellenmektedir. Doğrusal olmayan diferansiyel denklemler harmonik denge metodu ile doğrusal olmayan cebirsel denklemlere çevrilmektedir. Bu denklem seti de yay Devamlı Yay Uzunluğu ve Newton metodu kullanılarak çözülmektedir. Sistemde kullanılan doğrusal elemanlar kübik katılık, kübik damper ve sürtünmedir. Hill metodu ile elde edilen çözümlerin kararlılığı kontrol edilmiştir. Doğrusal olmayan katılık kullanılan ATS'ler literatürde Doğrusal olmayan enerji çukuru diye de geçer. Optimize edilmiş doğrusal olmayan ATS'lerin performansı ile optimum doğrusal ATS'lerin performansı karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
Tuned Vibration Absorbers (TVA) are commonly used in reducing undesirable vibrations of mechanical structures. However, TVAs work in a very limited frequency range and if the excitation frequency is outside of this range, they become ineffective. In order to solve this problem, researchers started to consider nonlinear TVAs for vibration attenuation. In this study, dynamic behavior of a Linear systems coupled with a nonlinear TVA is investigated. The system is subjected to sinusoidal base excitation. Parameters of the nonlinear TVA is optimized to minimize vibration values of the primary system. Assumed modes method is used to model the Euler-Bernoulli beam. Nonlinear differential equations of motion are converted to a set of nonlinear algebraic equations by using Harmonic balance Method (HBM). The resulting set of nonlinear algebraic equations is solved by Newton's Method with Arc-Length continuation. Nonlinearities used in the TVA are cubic stiffness, which is referred as Nonlinear Energy Sink (NES) in the literature; cubic damping and dry friction damping. Hill's method is used to evaluate stability of the solutions obtained. Results of the system with optimum nonlinear TVAs are compared with that of optimum linear TVA. Although, NES show to exhibit good vibration reduction performance, which is in parallel with the results given in literature, due to instability of the frequency domain solutions, it is observed that, actually, it is not as effective as other nonlinear TVAs.