Using environmental niche modelling for investigating the modes of speciation and the impact of global climate change on the distribution of the new world myotis bats
Yeni dünya myotis yarasalarının türleşme şekillerini ve küresel iklim değişikliğinin dağılımları üzerindeki etkisini araştırmak üzere çevresel niş modellemesinin kullanılması
  1. Tez No: 595392
  2. Yazar: ECE AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Coğrafya, İstatistik, Biology, Geography, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son verilere göre, tahmini olarak her yirmi dakikada bir türlerin yok oluşu gerçekleşmektedir ve iklim değişikliğinin önde gelen nedenlerden gösterilmesiyle altıncı kitlesel yok oluşun çoktan gerçekleşiyor olabileceği tahmin edilmektedir. Söz konusu yok oluşun önlenmesi veya seviyesinin düşürülmesi için etkili ve kapsamlı koruma yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. İklimin, türlerin dağılımını ve varlığını ne şekilde etkilediğine yönelik tahminler, koruma hedeflerini gerçekleştirilmesinde ve ekosistemlerin korunmasunda önemli rol oynamaktadır. Türlerin gelecekteki dağılımlarında iklim değişikliğine bağlı değişimleri ön görmek üzere kullanılan modelleme yaklaşımları aynı zamanda geçmişin tarihsel perspektifinde türleşme şekillerini anlamak için de kullanılabilmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, çalışmada araştırılan 26 Yeni Dünya Myotis türünden 25'inin iklim değişikliği nedeniyle 2070 yılına kadar dağılım kaybı yaşayacağını göstermektedir. Sonuçlar aynı zamanda, Yeni Dünya yarasa cinsi Myotis'in türleşme şeklinin, nişler arasında belirgin ayrışma ile birlikte ağırlıklı olarak allopatrik olduğunu ortaya koymuştur. Çoğu kardeş tür gruplarında (dört/beş) ve filogenide bazı derindeki nodlarda genel olarak allopatrik dağılım gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to recent data, an extinction event takes place in every 20 minutes inferentially, and it is estimated that the sixth mass extinction might already be happening with climate change being argued to be one of the prominent reasons. Effective and comprehensive conservation methods must be applied in order to prevent or decrease the levels of the aforementioned extinction. The predictions regarding how species distribution and abundance is affected by climate patterns play a significant role to realize conservation goals and protect the ecosystems. The same modelling approaches that are used to predict changes in species distributions in the future, due to climate change, can also be used to try to understand modes of speciation in a historical perspective of the past. The results of this study demonstrate that the 25 out of 26 New World Myotis species investigated in this study will experience range losses in the face of climate change by 2070. The results also show that the main mode of speciation in the New World bat genus Myotis was primarily allopatric, coupled with significant niche divergences. Predominantly allopatric distributions were observed for most sister species groups (four/five), and for some of the deeper nodes in the phylogeny.