Ortaokul 8. sınıf basit makineler ünitesinde Scamper tekniği uygulamalarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of Scamper technique applications in terms of different variables in secondary school 8th grade simple machines unit
  1. Tez No: 595393
  2. Yazar: TUBA ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERYILMAZ MUŞTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, ortaokul 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin fen bilimleri dersi basit makineler ünitesindeki SCAMPER tekniğine dayalı eğitim uygulamalarının, öğrencilerin akademik başarılarına, motivasyonlarına ve tutumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Fen Bilimleri dersi basit makineler konusunda yapılan uygulamaların inceleneceği bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden eşleştirilmiş yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2018-2019 yılında Aksaray ili Ortaköy ilçesinde bulunan 8. sınıfta öğrenim görmekte olan 33 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine haftada 4 saat olmak üzere toplam 16 saat süresince basit makineler ünitesinde SCAMPER uygulamaları yaptırılmış, kontrol grubu öğrencileriyle ise öğretim programının öngördüğü doğrultuda dersler yürütülmüştür. Araştırma çerçevesinde veri toplamak amacıyla; Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği“, ”Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği“, ”Basit Makineler Başarı Testi“, ”SCAMPER Tekniği Etkinlik Formu“ ve ”SCAMPER Görüşme Formu" kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, fen bilimleri dersi basit makineler ünitesinde SCAMPER uygulamalarının yapıldığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarı ve motivasyonlarında kontrol gurubuna göre anlamlı fark görülmüştür. Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin çalışma sonucunda tutum puanları arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Öğrencilerin etkinlik formuna verdikleri cevaplar incelendiğinde SCAMPER tekniği ile öğrencilerin, kendi öğrenmelerinin farkına varmalarının sağlanmış olduğu ve öğrendikleri bilgileri birbiriyle ilişkilendirerek özgün fikirler ortaya çıkardıkları görülmektedir. Ayrıca görüşme formundan elde edilen sonuçlarda öğrencilerin geneli tekniğin, yaratıcılıklarının gelişimi açısından olumlu olduğunu ifade etmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, SCAMPER tekniğinin fen bilimleri dersinde kullanılmasının öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerine katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of education applications based on SCAMPER technique on the students' academic achievement, motivation and attitudes in the simple machinery unit of the science classes in the 8th grade students. In this research, a quasi-experimental design using quantitative research methods has been used. The sample of the study consists of 33 students studying in 8th grade in Ortaköy district of Aksaray in 2018-2019. In the study, simple sampling has been used. The experimental group students were given SCAMPER Applications in simple machines unit for four hours a week for a total of 16 hours, and the lessons were conducted with the control group students in accordance with the curriculum. In order to collect data within the framework of the research, a collection of forms such as“The Attitude Scale for Science Course”,“Motivation Scale for Science Learning”,“Simple Machines Achievement Test”,“SCAMPER Technique Activitiy Form”and“ SCAMPER Interview Form”have been utilized. As a result of the study, the academic achievement and motivation of the experimental group students in which SCAMPER applications were performed in the simple machinery unit of the science course, showed a significant difference compared to the control group. There was no significant difference between the attitude scores of the experimental group and the control group students. When the answers given by the students to the activity form are examined, it is seen that the SCAMPER technique enables the students to realize their own learning, and they reveal the original ideas by associating the information they have learned with each other. In addition, the results obtained from the interview form indicated that the students were positive in terms of development of technique and creativity. According to the results, it can be said that the use of SCAMPER technique in science courses contributes to students' creative thinking skills.