Effect of different pricing schemes on roadside parking characteristics: Case of Necatibey Ave, Ankara
Farklı fiyatlandırma tablolarının yol kenarı parklanma karakteristikleri üzerindeki etkisi: Necatibey Caddesi örneği, Ankara
  1. Tez No: 595411
  2. Yazar: OSMAN FUAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Merkezi İş Alanı (MİA) ticaret ve bilgi alışverişlerinin yapıldığı özel alanlar olarak tanımlanır. Park yönetimi, yol kenarı alanlarının MİA'da fazlaca araç tarafından park alanı olarak efektif kullanılması için elzemdir. Yol dışı otoparklarla şehirdeki özellikle de MİA'daki otopark ihtiyacının karşılanması mümkün olmadığından dolayı yol kenarı parklanma yönetimi 1950 yılında ilk kullanıldığından beri geliştirilmiştir. Parklanma yönetimi Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde motorlu taşıt sayısının artmasıyla ciddi bir problem haline gelmektedir. Fiyatlandırmanın yol kenarı park sürelerinde etkisi büyüktür. Necatibey Caddesi üzerinde yol kenarı park alanının ücretsiz olması durumunda sürücülerin araçlarını uzun süre hareket etmediği fakat değişken fiyat tarifesi uygulamasının sirkülasyonu arttırdığı gözlemlenmiştir. Necatibey Caddesinde değişken fiyat tarifesinin yerini gün boyu düşük ve tek ücret uygulaması aldığında sirkülasyonda yüksek bir düşüş olduğu ve kapasitenin çok üzerinde bir park talebi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A Central Business District (CBD) is defined as“the place of privileged exchanges”such as, goods, information, etc. Parking management is required in CBD areas in order to serve the land (roadside area) effectively to more vehicles for parking purpose. It is not possible to meet the urban parking demand by only off-street parking facilities especially at the CBDs; the concept of“roadside parking (also referred as on-road parking) management”has been developed since its first use in the 1950s. Parking management will be a major problem for most of the cities in developing countries, including Turkey, as the motorization rates have been increasing rapidly. Pricing schemes has powerful effect on parking duration of roadside parking vehicles. In Necatibey Ave, it was observed that free usage of roadside parking does not disturb drivers to move their vehicles for a long time whereas variable pricing of roadside parking increase the circulation of parking vehicles. After replacing variable parking pricing with low flat rate pricing, on Necatibey Ave, circulation is observed to decrease highly, and this application created an overload situation for parking demand.