Belirli oranlarda eşek sütü katılmış inek sütlerinden yapılan yoğurtların fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi
A research on determination of functional properties of yogurs made from cow milk with assisted donkey milk in certain ratios
- Tez No: 595410
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN RAŞİT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda eşek sütüne karşı yoğun bir ilgi bulunmaktadır. Söz konusu ilgi, eşek sütünün protein fraksiyonlarındaki farkın inek sütünden kaynaklı protein alerjisin görülen bireylerin beslenmesinde alternatif bir gıda kaynağı olarak düşünülmesinden ileri gelmektedir. Düşük düzeydeki protein ve mineral madde içeriği eşek sütünün yüksek seviyede sindirilmesine olanak sağlamaktadır. Yapılan bu çalışmada belirli oranlarda eşek sütü ilave edilmiş inek sütünden yapılan yoğurtların fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizleri yapılmıştır. 4 grup olarak yürütülen çalışma; K (%100 inek sütü), A (%10 eşek sütü), B (%20 eşek sütü), C (%30 eşek sütü) grubu örnekler oluşturulmuş ve değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde, kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve duyusal analiz sonuçları; fermente gıda üretiminde eşek sütünün de üretim alanında bir paya sahip olabileceğini göstermiştir. Eşek sütü insan sağlığına olan faydaları bakımından eşsiz bir özelliğe sahiptir. Gerek fermente, gerekse diğer gıda alanında üretimi ve tüketimi devamlılığa sahip olursa yükse bir katma değere sahip olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, there has been intense interest in donkey milk. This interest arises from the act that the difference in the protein fractions of donkey milk is considered as an alternative food source in the nutrition of individuals suffering from protein allergy from cow milk. The low level of protein and mineral content allows a high level digestion of donkey milk. In this study, physical, chemical, microbiological and sensory analyzes of yoghurt made from cow milk with donkey milk added in certain ratios were performed. This study conducted in 4 groups; K (%100 cow milk), A (%10 donkey milk), B (%20 donkey milk), C (%30 donkey milk) samples were formed and evaluated. As a result, chemical, physical, microbiological and sensory analysis results; donkey milk may also have a share in the production of fermented food. Donkey milk has a unique feature in terms of it's benefits to human health. It is thought that it can have a high added value if ti's production and consumption is sustained in both fermented and other food fields.