Relationship between sense of belonging and social production of space: Analysis of Hasanoğlan High Village Institute
Toplumsal mekan üretimi ile aidiyet hissi arasındaki ilişki: Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'nün analizi
  1. Tez No: 595459
  2. Yazar: CANSIN MERCANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Birey ve toplum ile kentsel alanlar arasındaki bağ gün geçtikçe azalmaktadır. Eskiden en önemli kamusal mekânlardan biri olan sokaklar bugün yalnızca bir ulaşım bağlantısı görevi görürken, parklar ve meydanlar alışveriş merkezleri ile kuşatılmak istenmektedir. Bu dönüşen kent mekânları mekân ile toplum arasındaki bağı azaltırken azalan bağ kentsel alanlardaki talanın hızını da arttırmaktadır. Karşılıklı olarak birbirini olumsuz etkileyen bu ikili ilişkinin sonlanması için gerekli olan ise mekânla toplum arasındaki iletişimin tekrar kurulmasını sağlamaktır. Yani aidiyet duygusunu kazandırmaktır. Bunu sağlamanın belki de en basit yöntemi ise kişinin mekâna temas etmesini sağlamaktır. Mekânın fiziksel üretim sürecine katılmasını sağlamak ve bu süreci kolektif bir üretim süreci halinde kurgulayarak mekânın toplumsal olarak da üretilmesini sağlamak birey ve toplum üzerinde aidiyet hissinin kazanılmasını sağlayacak bir araç olarak bu tez kapsamında ele alınmaktadır. Kentsel mekânlar bizim, hepimizin ama her şeyden önce doğanın. Doğayla birlikte üretmek ve bu üretim sürecini paylaşmak, doğaya ve mekâna dokunmak mekân ile aramızda kuşkusuz bir bağ oluşturacaktır. Çünkü mekân da doğa da en az ona dokunanlar kadar canlıdır.
Özet (Çeviri)
The relation between the individual, society and urban areas is decreasing day by day. While the streets, which used to be one of the most important public places in the past, serve only as transportation linkages, parks and squares that are intended to be surrounded by shopping malls. While these transformed urban spaces reduce the connection and relation between space and society, this decrease on the other hand increases the speed of depredation in urban areas. What necessary to be ended of this process is, which affects each other negatively, is to gain and developed connection with space and society. That is having a sense of belonging. Perhaps the simplest method of achieving this is to touch the place. The aim of this thesis is to introduce how to provide the participation in the physical production process of space and by designing this process collectively, to produce space socially and finally how to create a social space sense of belonging on the individual and society. It is always remembered that urban spaces are ours, of all of us. However, above all it belongs to nature. Producing along with nature and sharing this production process by producing environment collectively, touching nature and space will undoubtedly create a bond between people and space. Because space and nature are as alive as those who touch it.