Elma posasından pektin elde edilmesi
Getting pectin from apple pulp
- Tez No: 595483
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Pektik maddelerin bitkilerin hücre zarında, hücre aralarında veya orta lamel bölgesinde kolloidal olarak bulunan kompleks asidik heteropolisakkaritlerdir. pektin gıda, ilaç, kağıt ve tekstil endüstrisinde jel yapıcı, stabilizan ve emülsifiyan olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Pektin jelleşme özelliğinden dolayı geniş ölçüde yiyeceklerde kullanılan bir asidik hidrokolloiddir. Tarımsal endüstri artıklarının değerlendirilmesi özellikle bu endüstri kolları gelişen ülkelerde güncel bir konudur. Meyveler işlenirken, % 50'si kadar katı atık üretir. Genel olarak atıklar kabuk, çekirdek, meyve ezmesi, olgunlaşmamış meyveler, çekirdekli meyveler ve mekanik hasarlı meyveler vb. Bu artıklar bazı hallerde çok kıymetli ürünleri içermektedir. Pektin eldesinde başlıca hammadde kaynağı elma posası, portakal kabukları, ayçiçeği tablası ve şeker pancarı küspesidir. Ülkemizde pektin ihtiyacının tamamı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Son yıllarda tüketime hazır gıdalar sektöründeki gelişmeler nedeniyle, Türkiye'de pektin kullanımı yaygınlaştığından ihtiyaç giderek artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pectic substanca are complex acidic heteropolysaccharides found colloidally between cells in the cell membrane or in the mid-central region of plants. Pectin is widely used in food, pharmaceutical, textile and paper industries as a gelling, stabilizing, emülsifiying and thickening agent. Pectin is an acidic hydrocolloid that is also widely used as afood ingredient for its gelling property. Primary sources of pectin are citrus fruits, apple, sunflower head and sugar-beet pulps. Fruits processing generates solid waste as high as 50% of raw material generally the wastes consist of peel, core, pomace, unripe fruits, cull fruit, mechanically damaged fruıts etc. The pectin requirement in Turkey is met through imports, mostly from Europen countries. Pectin requirement has increased because of wide pectin uses due to developments in food sector recently in Turkey.