Bacterial polygalacturonase production using apple pomace by submerged fermentation
Elma posasından sıvı kültür fermantasyonu yöntemiyle bakteriyal poligalakturonaz üretimi
- Tez No: 818731
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇEKMECELİOĞLU, DOÇ. DR. CAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son on yıl boyunca, atık yönetimi sektörüne artan bir ilgi gözlemlenmiştir, bunun temel nedeni atık bertarafının çevresel tehdidinin artmasıdır. Son yıllarda bilimsel araştırmalar, tarımsal lignoselülozik artıkları değerli ürünlere dönüştürerek bu soruna çözümler bulmaya odaklanmıştır. Gıda üretimi gibi çeşitli sektörlerde, enzimlerden önemli ölçüde yararlanılmaktadır. Ancak, endüstriyel ölçekte enzim üretiminin yüksek maliyeti önemli bir engeldir. Bu nedenle, hem maliyeti düşürmeye hem de çevresel etkiyi azaltmaya yönelik lignoselülozik malzemelerin enzim üretiminde kullanımına artan bir eğilim vardır. Bu çalışmada, beslemeli sıvı kültür fermantasyonu yöntemiyle elma posasından poligalakturonaz (PGaz) üretiminin artırılması amaçlanmıştır. Bacillus subtilis NRRL B-4219 PGaz üreticisi olarak kullanılmış ve tüm fermantasyon deneyleri 30°C ve 130 rpm koşullarında gerçekleştirilmiştir. Parametrelerin, yani ek substrat viii miktarı, eklenme zamanı ve fermantasyon süresinin optimizasyonu için Cevap Yüzeyi Yöntemi'nin Box-Behnken deneysel tasarımı kullanılmıştır. En yüksek sonuç (12.27 U/mL), fermantasyon üç gün devam ettiğinde ve ikinci gününde 1 g/L pektin eklenmesi durumunda elde edilmiştir. Sonuçların analizi, optimum sürecin ek substrat kullanılmadan üç günlük fermantasyon olduğunu ortaya çıkarmıştır; ancak sonuçlar ikinci günde 1 g/L pektin eklenmesini desteklemektedir. Genel olarak, bu çalışma, elma posasının bakteriyel PGaz üretimi açısından maliyet etkin bir alternatif olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past decade, there has been a growing interest in the waste management sector, primarily due to the increasing environmental threat posed by waste disposal. Scientific research in recent years has focused on finding solutions to this issue by processing agricultural lignocellulosic residues into valuable products. Industries across various sectors, including but not limited to food production, heavily rely on enzymes. Nevertheless, the high cost of producing enzymes at an industrial scale remains a notable obstacle. As a result, there is a rising inclination towards using lignocellulosic materials to produce enzymes, with the aim of both cost reduction and minimizing environmental impact. In this study, it was aimed to enhance polygalacturonase (PGase) production using apple pomace by fed-batch submerged fermentation. Bacillus subtilis NRRL B-4219 was employed as PGase producer and all fermentation experiments were carried out vi at 30 oC and 130 rpm. Box-Behnken experimental design of Response Surface Methodology was used for optimization of parameters, namely additional substrate amount, addition time, and fermentation period. The highest result (12.27 U/mL) was obtained when the fermentation lasted three days and 1 g/L pectin was added at the second day of fermentation. Analysis of the results revealed optimum process to be with no additional substrate and three days of fermentation; however, the results support addition of 1 g/L pectin on day 2. Overall, the present study proves apple pomace as a cost-effective alternative for bacterial PGase production.